Byliny ogrodowe

30 września, 2020

Byliny ogrodowe

W ostatnich latach ludziom przestały wystarczać pięknie przystrzyżone trawniki – coraz więcej osób szuka efektownych roślin do swoich ogrodów. Jeśli więc poszukujemy roślin, które są stosunkowo łatwe w uprawie, a jednocześnie przez długi czas mogą cieszyć swoim wyglądem, warto zwrócić uwagę na kwiaty ogrodowe. Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące są jednym z najistotniejszych składników pięknego ogrodu.

 

Czym są byliny ogrodowe?

Byliny ogrodowe są wieloletnimi roślinami zielnymi. Ich pędy bywają całkowicie zielone lub w różnych stopniach zdrewniałe, co można zaobserwować u nasady łodyg. Zielone fragmenty obumierają na czas zimy, jednak ich podziemne części zimują pod postacią korzeni, bulw, cebul czy kłączy. Pod powierzchnią ziemi znajdują się ich organy z pąkami odnawiającymi, dzięki którym każdej wiosny są w stanie wytworzyć nowe pędy.

Byliny w ogrodzie – jak długo mogą przetrwać?

Ich żywotność różni się w zależności od gatunku, jak również od miejsca, w którym zostały posadzone. Byliny wieloletnie do ogrodu to m.in. naparstnice, jeżówki, marcinki, rudbekie, liliowce, piwonie, dalie, maki, margerytki, chabry, dzwonki, lilie oraz łubin.

Do bylin krótko żyjących należą np. łubin trwały, ostróżka, dziewanna omączona oraz gailardia oścista. Są one w stanie przetrwać na jednym stanowisku do 3 lat, choć istnieją pewne sposoby na przedłużenie ich trwałości.
Byliny ogrodowe

Byliny – przykłady

Pod względem wzrostu dzielimy je na byliny niskie i wysokie. Spora część tych gatunków tworzy zwartą kępę składającą się z korzeni, pędów, kłączy lub bulw – dlatego też nazywane są one bylinami kobiercowymi. Niskie byliny, czego nietrudno się domyślić, najczęściej osiągają niewielki wzrost (od 5 do 30 cm). Należą do nich: rumianka japońska, macierzanka, skalnice, rozchodnik, bodziszek korzeniasty, rojnik, smaglica skalna, kopytnik pospolity czy dzwonek karpacki. Najpopularniejsze byliny wieloletnie niskie to m.in. goździk pierzasty (który rosnąc, tworzy szerokie kępy), płomyk szydlasty czy dąbrówka rozłogowa.

Do wysokich bylin, które często są w stanie osiągnąć nawet ponad metr wysokości należą: nawłoć, słonecznik szorstki, ostróżka ogrodowa, pluskawica groniasta czy aster nowoangielski.

Byliny do ogrodu – jakie wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup takich roślin do ogrodu, musimy wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa miejsce, w którym mają one rosnąć. Dzielimy je według ich wymagań środowiskowych, ponieważ w zależności od pochodzenia, jedne z nich lubią gleby suche i ubogie w składniki pokarmowe, a drugie wolą te wilgotne i zasobne.

Przykładowe gatunki bylin preferujących gleby zasobne i wilgotne to: epimedium, barwinek pospolity, funkia, trzykrotka wirginijska, piwonie, bergenia sercowata, liliowce, miodunka plamista, kosaćce, tojeść rozesłana oraz knieć błotna.

Rośliny wymagające gleb ubogich i suchych to: pustynnik wąskolistny, łubin trwały, łyszczec wiechowaty, kosaciec grudkowy, dziewanna kutnerowata, wilczomlecz mirtowaty, juka karolińska oraz pierwiosnek gruziński.

Byliny ogrodoweJakie gatunki bylin sprawdzą się jesienią?

Chryzantemy byliny należą do najpopularniejszych roślin, jakie spotykamy w większości ogrodów. Ich czas kwitnienia zaczyna się końcem lipca i trwa nawet do pierwszych mrozów, dlatego przez całą jesień są one w stanie pełnić funkcję dekoracyjną w naszym ogrodzie. Nie dość, że wydają mnóstwo cudownych kwiatów, to jeszcze występują w wielu różnych odcieniach, przez co sprawiają, że nasze ogrody jesienią nabierają wspaniałych kolorów i tworzą niesamowity klimat, w którym aż chce się spędzać więcej czasu.

Jakie rośliny pasują do bylin ogrodowych?

Jeśli zależy nam na bylinach, które będą rosły w kępach, warto zainteresować się średnimi i dużymi gatunkami traw wieloletnich. Są one wręcz niezastąpione w kompozycjach łączonych z innymi bylinami.

Na rabatach kwiatowych ładnie prezentują się również gatunki, które tworzą kępy, np. trzęślica, palczatka czy miskanty. Są one w stanie rosnąć w jednym miejscu nawet wiele lat, przy czym nie wymagają też wzmożonej kontroli z naszej strony ani żadnych specjalnych umiejętności. Są za to ciekawym akcentem w ogrodzie.

Doskonale wpasowują się między nimi m.in. rodgersje, jeżówki, rudbekie, bergenie, rozchodniki czy funkie. Ich ogromne liście pięknie się prezentują, zwłaszcza na tle delikatnych faktur liści traw.

Byliny ogrodoweKiedy rozkwitają byliny wieloletnie kwitnące?

Jest to bardzo zróżnicowana kwestia i oczywiście uzależniona od gatunku. Najpopularniejsze byliny kwitnące wiosną to m.in. floks kanadyjski, bodziszek wspaniały, konwalia majowa, aster, stokrotka pospolita, zawilec gajowy, sasanka zwyczajna czy złocień właściwy.

Do bylin kwitnących latem należą: jeżówka purpurowa, goździk siny, rudbekia błyskotliwa, aster, wiesiołek ozdobny, hibiskus bylinowy czy lawenda francuska.

Część bylin kwitnie też jesienią, są to np. aster nowobelgijski, krwawnik pospolity, aster gawędka, miskant chiski, chryzantema czy dalia ogrodowa.

Istnieją również takie gatunki, które kwitną nawet zimą. Należą do nich ciemiernik wschodni oraz ciemiernik cuchnący.

Długo kwitnące byliny

Wszystkim posiadaczom ogrodów pełnych pięknych kwiatów zależy na tym, aby ich efekt dekoracyjny przetrwał jak najdłużej. Dlatego też warto sięgnąć po te, które długo kwitną. Najwięcej z nich możemy znaleźć właśnie pośród bylin. Ich bardzo szeroka oferta umożliwia wyszukanie interesujących nas roślin, które mogą kwitnąć przez długi czas.

Rośliny te są fantastyczną, kolorową ozdobą rabat nawet przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Należą do nich np.: ostrogowiec czerwony, bodziszek czerwony, posłonek ogrodowy czy nachyłek lancetowaty.

Niestety niektóre z nich są trujące. Poniżej wymienione zostały najpopularniejsze gatunki trujących bylin. Są to m.in.: knieć błotna (nazywana kaczeńcem), orlik błękitny, tojad mocny, konwalia majowa, zawilec gajowy, dyptam jesionolistny, piwonia lekarska czy ostróżka ogrodowa.

Podsumowując, byliny ogrodowe długo kwitnące należą do naprawdę funkcjonalnych roślin. W większości mają one dość zwarty pokrój, dzięki czemu będą skutecznie porastały powierzchnię, nie pozwalając chwastom na wybicie się między nimi. Byliny wieloletnie długo kwitnące należą do pięknych roślin, a dodatkowo potrafią zmienić nasz ogród w cudowne miejsce, w którym spędzanie czasu będzie czystą przyjemnością.