Zastanawiasz się, jak odbywa się projektowanie ogrodzenia? A może już masz jakiś pomysł, tylko nie wiesz, jak go zrealizować? W niniejszym artykule krok po kroku wyjaśnimy Ci, jak przebiega cała procedura. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się wdrożyć określony plan, musisz zastanowić się nad tym, który z rodzajów ogrodzeń preferujesz.

zaprojektować ogrodzenie

Od czego zacząć projektowanie?

Zacznijmy od  czystych formalności. Decydując się na zaprojektowanie ogrodzenia, pamiętaj o planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu warto udać się do gminy, która oceni, czy nasza działka spełnia do tego odpowiednie wymogi.  Jeśli Twój teren jest odpowiedni do budowy ogrodzenia,  możesz przejść do kluczowego kroku, jakim jest opracowanie „idei” na projekt.

Przełomowy etap

Ważną fazą jest montaż. Jest to jedna z najtrudniejszych części projektowania, która wymaga cierpliwości ze względu na długi okres trwania. Montaż ogrodzenia powinien być wykonany przez osoby doświadczone w tym zakresie. Istotne znaczenie w tym punkcie ma dokładny pomiar. Montaż dzieli się na kilka etapów. Jednak sposób jego wykonania zależy od rodzaju terenu.

zaprojektować ogrodzenieDobry plan to podstawa

Pierwszym, ważnym etapem projektowania jest opracowanie konceptu, który pomoże Ci zaplanować działanie. Ważny jest układ określonych elementów typu brama lub furtka. Niebagatelne znaczenie ma rozmieszczenie takich przedmiotów jak: słupek, daszek słupka, podmurówka, daszek podmurówki oraz moduł ogrodzeniowy. Dlatego właśnie projektowanie ogrodzeń to proces, który powinien być dogłębnie przeanalizowany. Nie zapomnij o uwzględnieniu szerokości słupków! Precyzyjne dane na temat szerokości słupków umożliwią zachowanie odpowiedniego odstępu.

Wygląd niejedno ma imię

Przy projektowaniu ogrodzeń warto zwrócić uwagę na walory estetyczne. Aby ogrodzenie spełniało estetyczną funkcję należy zadbać, by jego styl współgrał z architekturą domu. Kolejny etap to dopasowanie poszczególnych elementów, w tym bramy i furtki. Zaleca się, by brama ogrodzenia była wykonana z takiego samego materiału jak jego inne elementy. Ponadto jej kolor powinien być analogiczny do naszego ogrodzenia.

Dobry projekt = gwarancja trwałości i niezniszczalności

Kiedy już mamy opracowany scenariusz i wybraliśmy najbardziej pasujące modele, pora na następny krok! Sprawdzamy, czy ogrodzenie jest odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu unikniemy kosztownej wymiany ogrodzenia, będącej przyczyną jego uszkodzenia. Dlatego testowanie elementów i ocena pod kątem odporności na usterki odgrywa zasadniczą rolę. Jeśli ten punkt został sprawdzony pora na realizację projektu.

I co dalej?

Kiedy nasze ogrodzenie jest gotowe, pora na kolejny etap, jakim jest systematyczna pielęgnacja. W tym przypadku dosyć kluczowe znaczenie ma rodzaj ogrodzenia. Jeżeli jest to ogrodzenie drewniane, powinniśmy unikać preparatów, zawierających substancje chemiczne. W przypadku ogrodzeń metalowych, istnieje możliwość ocynkowania. Tego typu ogrodzenia można również chronić farbą antykorozyjną. Przed przystąpieniem do pielęgnacji zapoznaj się z informacjami na temat preparatów, jakie mogą być stosowane do konkretnych typów ogrodzeń.

Wyżej wymieniliśmy podstawowe etapy, przez które musisz przejść, by cieszyć się długotrwałym i nowoczesnym ogrodzeniem. Poznałeś teorię czas na praktykę!