Marzysz o własnym, przydomowym ogrodzie? Chcesz mieć ozdobne, kwitnące rabaty i stylowe pergole, pełne kolorowych, pachnących róż? Sprawdź najpierw o czym warto pamiętać na etapie planowania ogrodu. Oto garść przydatnych wskazówek.

Jakie cechy powinien mieć idealny ogród przydomowy?

Masz wokół domu niezagospodarowaną przestrzeń i zastanawiasz się, jak ją zaaranżować? Projektując ogród miej na uwadze kilka podstawowych zasad. Brzmi skomplikowanie? Tymczasem chodzi o to, by ogród był funkcjonalny, spełniał oczekiwania wszystkich użytkowników, a także tworzył spójną kompozycję z istniejącą zabudową.

Idealny ogród przydomowy powinien łączyć w sobie funkcję rekreacyjną i reprezentacyjną, a niekiedy również użytkową. Jeśli masz małe dzieci, stwórz wśród roślin własną przestrzeń do zabawy. Zaplanuj, gdzie najlepiej ustawić piaskownicę i huśtawkę, by Twoje pociechy mogły z nich swobodnie korzystać. Dla starszych dzieci sprawdzi się doskonale wydzielona przestrzeń na trampolinę, trawnik do gier czy też ścianka wspinaczkowa.

Jak wybrać odpowiednie rośliny ogrodowe?

W sklepach ogrodniczych znajdziesz tysiące różnych gatunków roślin ozdobnych, doskonałych do przydomowego ogrodu. Są to zarówno kwiaty, jak i dekoracyjne trawy, pnącza, krzewy lub drzewa. Do wyboru masz rośliny sezonowe, wieloletnie liściaste oraz zimozielone, czyli takie, które przez cały rok nie tracą liści. Kompletując je, zwróć uwagę na to, ile miejsca potrzebuje dana roślina do prawidłowego rozwoju, jak wysoko rośnie i jakich warunków świetlnych wymaga. Warto pamiętać również o tym, aby kupować rośliny po kilka sztuk z danego gatunku. Zasada ta dotyczy zwłaszcza drobnych roślin. Jako pojedyncze egzemplarze warto sadzić rośliny, które będą stanowić szkielet ogrodu np. drzewa czy duże krzewy. Wówczas kompozycja będzie czytelna i uniknie się chaosu.

Zanim dokonasz wyboru i zakupu sadzonek bądź nasion, sprawdź, z jakim podłożem masz do czynienia. Użyj pehametru, by sprawdzić kwasowość gleby. Zwróć uwagę na to, czy ziemia jest przepuszczalna, gliniasta, czy może piaszczysta i jałowa? Musisz bowiem wiedzieć, że każda roślina ma indywidualne wymagania glebowe. Czasami na etapie przygotowywania ogrodu konieczna jest więc całkowita wymiana ziemi.

Pomysł na ogród – wybierz styl aranżacji

O czym jeszcze warto pamiętać, planując wymarzony ogród? Poszukaj inspiracji w sieci i na żywo, oglądając aranżacje swoich sąsiadów. Zastanów się, jaki styl ogrodu najbardziej Ci odpowiada, jaki pasuje do architektury budynku i wnętrza domu. Odpowiada Ci symetryczny układ zieleńców? Postaw na aranżację w stylu francuskim albo zwróć uwagę na nowoczesne kompozycje minimalistyczne.

A może lubisz naturalne kompozycje i ogrody, w których występują nieokiełznane, różnorodne kolory oraz kształty? Wybierz styl rustykalny lub angielski! Bogactwo niebanalnych form uzyskasz też, tworząc ogród japoński bądź śródziemnomorski.

Nie wiesz, jaki styl ogrodowy sprawdzi się na Twojej posesji? Skorzystaj z pomocy doświadczonego projektanta, który doradzi Ci w wyborze aktualnych, ogrodowych trendów.