Ogród nowoczesny z hortensjami

Ogród z hortensjami

Ogród został zrealizowany w 2018 r. na podstawie projektu stworzonego rok wcześniej.

Całość kompozycji oparto na prostych liniach rabat, podkreślających nowoczesną, prostą formę oraz dających wrażenie uporządkowania i elegancji.

Na obrzeżach działki znajdują się rabaty z roślinami, w połączeniu z rozległą połacią trawnika, wypełniającą wnętrze działki.

Ogród z trawami ozdobnymi

Przed wejściem do domu, w istniejących przestrzeniach zielonych, powstały dwie rabaty żwirowe na których utworzono symetryczne pasy z zimozielonej, zadarniającej runianki japońskiej. Ciekawego akcentu dodają zielono-żółte trawy ozdobne, sezonowo wzbogacone czosnkiem ozdobnym, stanowiącym barwny i architektoniczny element. Tło dla całej kompozycji stanowią białe, nieduże różaneczniki.

Rabaty żwirowe w ogrodzie

Przy wschodnim murze zaprojektowano przestrzeń z niewielką połacią trawnika oraz żwirowisko z podświetloną jabłonią ozdobną. Całość zamyka niski dywan z runianki japońskiej, zrównoważony akcentami z wolno rosnącą sosną górską pumilio.

W południowo-wschodnim narożniku działki, przy istniejącym budynku gospodarczym, utworzono niewielką część owocową. Optycznie tą przestrzeń zamyka prostokątna, żwirowa rabata z perowskią oraz rozplenicą japońską ‘Hameln’. Jej największą ozdobą są przepiękne kwiatostany – miękkie puszyste kłosy, które pojawiają się obficie od końca lipca aż do października.

Kierując się dalej w głąb ogrodu docieramy do strefy rekreacyjnej. Stanowi ją duża połać trawnika – miejsce zabaw i relaksu dla najmłodszych. Nasadzenia okalające trawnik przyjmują luźny naturalny charakter. Pojawiają się tu lawendy, sosny, dereń o pstrokatych liściach oraz wyższe trawy w formie miskanta chińskiego.

Centralny akcent kompozycji stanowią trzy brzozy pożyteczne w odmianie ‘Doorenbos’- to jedna z najatrakcyjniejszych niewielkich odmian brzozy. Charakteryzuje się wzniesionymi pędami i śnieżnobiałą korą, która kontrastuje z ciemną zielenią liści. Lekkości i ruchu doda łan trawy rozplenicy japońskiej, która stanowi dolne piętro rabaty. Kompozycje warto wzbogacić o wiosenne akcenty z czosnku i tulipana.

Przy istniejącym tarasie utworzono niewielką, żwirową rabatę, na której ponownie pojawia się perowskia. Tym trazem w towarzystwie żółtej trawy hakonechloa w połączeniu z zimozielonymi iglastymi akcentami sosny górskiej. 

Przy północnym ogrodzeniu stylowego charakteru dodają żwirowe pasy z rozplenicą, wcinające się w połać trawnika. Elegancję zapewniają białe hortensje w zielonym dywanie z runianki. Mocny kolorystyczny akcent stanowi perukowiec o czerwonym wybarwieniu liści, w towarzystwie żółto-zielonego cisa pospolitego ‘Summergold’.


Zaprojektowali

Barbara Wacławska, Miłosz Dąbrowski

Lokalizacja

Trzebownisko k. Rzeszowa

Data

1 sierpnia 2018

Powierzchnia

970 m2

Zleceniodawca

prywatny

Status

Ukończone

Wróć