Projekt ogrodu na długiej i wąskiej działce

Ogród na długiej i wąskiej działce

Projektowany ogród znajduje się na długiej i wąskiej działce, na której stoi dom jednorodzinny, a w tylnej częsci garaż z altaną.

W części frontowej działki rozciąga się wygodny podjazd z dwoma miejscami postojowymi, ułatwiający wycofanie z garażu i wyjazd z posesji. Ciąg pieszy jestpodkreślony za pomocą dużych, ciemnych płyt betonowych, prowadzących od furtki w kierunku drzwi wejściowych. W celu ułatwienia wjazdu i wyjazdu z posesji, zaprojektowano cofnięcie części ogrodzenia z bramą i furtką w głąb działki. Dzięi temu zabiegowi ogrodzenie jest bardziej reprezentacyjne i posadowione równolegle do linii budynku.

Wzdłuż domu przebiega droga do garażu wolnostojącego, zlokalizowanego za budynkiem mieszkalnym. Jest tu również dodatkowe miejsce postojowe. Z tarasu biegnie ścieżka z płyt betonowych, ułożona wśród kwitnących bylin. Elementem dekoracyjnym jest tu stalowa bramka o nowoczesnej formie, która podkreśla oś widokową z tarasu.

Roślinność w ogrodzie

Kompozycję ogrodu oparto o linie proste, nawiązując w ten sposób do nowoczesnej bryły budynku. Natomiast kompozycje roślinne są swobodne, dzięki czemu łagodzą cały układ i wpisują się w otaczający krajobraz. W ogrodzie dominują nasadzenia liściaste z akcentami iglastymi w formie strzyżonych form żywopłotów z cisa czy naturalnych sosen. Występują liczne nasadzenia traw ozdobnych nadających lekkości kompozycji, którym towarzyszą rośliny bylinowe takie jak szałwie, lawenda czy jeżówka. Wyższymi akcentami w ogrodzie są brzozy o śnieżnobiałej korze, kuliste wiśnie ozdobne czy wielopienne formy świdośliwy i brzóz. W ogrodzie dominują kolory w odcieniach różu, fioletu i bieli. 

 


Zaprojektowali

Barbara Wacławska, wizualizacje DP Studio

Lokalizacja

Świlcza

Data

1 sierpnia 2022

Powierzchnia

1600 m2

Zleceniodawca

prywatny

Status

Ukończone

Wróć