Ogród minimalistyczny

Minimalizm w ogrodzie

Kompozycję tego minimalistycznego ogrodu oparto na prostych liniach rabat, podkreślających nowoczesną formę budynku oraz nadających całej przestrzeni uporządkowany i elegancki charakter. Pomiędzy furtką i bramą powstała prostokątna rabata żwirowa z pionowym akcentem w postaci świerka kłującego 'Maigold’ o oryginalnym zabarwieniu igieł. Kontrastujące – żółte, wiosenne przyrosty pędów po kilku tygodniach zbledną, przybierając barwę zieloną z szarym odcieniem. Świerk będzie pełnić funkcję drzewka bożonarodzeniowego. Towarzyszyć mu będzie lawenda wąskolistna kwitnąca na fioletowo od lata do jesieni.

Po drugiej stronie furtki powstała duża żwirowa rabata z dwoma rodzajami żwiru, zróżnicowanego zarówno pod względem koloru jak i frakcji. Z grafitowego otoczaka utworzono kwadratową przestrzeń otaczającą łan lawendy wąskolistnej. Tuż obok pojawiają się pasy złocistożółtej zimozielonej turzycy, przełamane kopulastymi formami choiny kanadyjskiej ‘Jeddeloh’. Pionowymi akcentami są tu dwie kuliste wiśnie ‘Umbraculifera’, które pojawiają się również w części rekreacyjnej ogrodu, spinając kompozycyjnie całe założenie. Wzdłuż północno-wschodniej i południowo-zachodniej granicy działki zaplanowano zimozielony żywopłot z żywotnika zachodniego ‘Smaragd’.

Warzywnik w ogrodzie

Do drewnianego tarasu zlokalizowanego w południowo-wschodniej części domu, przylegać będzie rabata z wysokimi trawami ozdobnymi – miskant chiński ‘Gracillimus’. W sezonie letnim przesłoni on część tarasową od strony sąsiedniej działki. Przy tarasie utworzono również podwyższoną donicę wykonaną z betonowej palisady Abakus. Zaproponowano posadzić w niej lawendę wąskolistną, umilającą przesiadywanie na tarasie dzięki swojemu zapachowi, odstraszającemu również komary.

W celu uzyskania większej prywatności i przesłonięcia widoku z okien sąsiadujących szeregówek, nad tarasem przewidziano pergolę z płóciennym pokryciem. Dodatkowo na rabacie przylegającej bezpośrednio do tarasu, zaprojektowano drzewa w formie płaskich ekranów. Będą to ambrowce amerykańskie przebarwiającego się jesienią na purpurowe kolory. Towarzyszyć im będzie łan rozplenicy japońskiej ‘Herbstzauber’ – traw o półkulistym pokroju z kwiatostanami w formie ‘szczotek do butelek’. Rabatę zamyka pas krzewów hortensji bukietowej ‘Limelight’ o dużych białych kwiatach, które w miarę przekwitania będą nabierać różowych odcieni.

Ścieżka z płyt w trawniku

W trawniku poprowadzono ścieżki z płyt tarasowych Profit o wymiarach 60×60 cm. Zapewnią one komunikację „sucha stopą” między tarasem a budynkiem gospodarczym, drewutnią i warzywnikiem w formie skrzyni. Cała nawierzchnia przy budynku gospodarczym została wykonana z płyt tarasowych ułożonych w żwirze, dzięki czemu woda opadowa będzie lepiej odprowadzana do gruntu, a komunikacja w części użytkowej nie będzie problemem.

Na osi tarasu zaproponowano trzy minimalistyczne formy prostopadłościanów, formownych z żywotnika zachodniego ‘Smaragd’, prowadzonego do wysokości ogrodzenia. Nadadzą one nowoczesnego charakteru ogrodowi, jednocześnie stanowiąc zimozielone rzeźby i będąc tłem dla sąsiadujących roślin. W celu podkreślenia ich formy, zaproponowano podświetlenie lampami najazdowymi. Dodatkowo na rabacie towarzyszyć im będą nasadzenia z karłowej odmiany krzewuszki cudownej o bordowym zabarwieniu liści. Między prostopadłościanami pojawią się akcenty hortensji bukietowej oraz łan rozplenicy japońskiej, dodatkowo wzbogaconej o krwiściąg o bordowych kwiatostanach. Całość kompozycji po obu stronach żywopłotów zamkną derenie o pstrych liściach i czerwonych pędach.


Zaprojektowali

Barbara Wacławska, Miłosz Dąbrowski

Lokalizacja

Rzeszów

Data

1 sierpnia 2018

Powierzchnia

9 ar

Zleceniodawca

Status

Wybierz status

Wróć