Ogród nowoczesny z sosną bonsai

Ogród w stylu minimalistycznym zaprojektowano w 2021 roku, a wykonany w 2022 r.

Ukształtowanie terenu

Głównym założeniem było projektu było ukształtowanie terenu w taki sposób, aby wykorzystać jak największą powierzchnię działki. W tym celu zaprojektowano mur oporowy o wysokości 210 cm w najwyższym punkcie oraz 160 cm przy południowo-wschodnim narożniku działki.  Furtka wejściowa obniżona jest o 50 cm w stosunku do poziomu parteru i zlokalizowana jest prostopadle do ogrodzenia frontowego. Dzięki takiemu ułożeniu dojście do furtki jest bezpieczne i bezkolizyjne względem drogi. Dodatkowe miejsca postojowe zlokalizowano wzdłuż drogi dojazdowej przed ogrodzeniem frontowym.

Minimalistyczne kompozycje roślinne

Założenie ogrodowe utrzymane jest w nowoczesnym stylu. Dominują nasadzenia roślin zielonolistnych z akcentami biało-zielonymi, a także roślinami kwitnącymi na biało i różowo. Nasadzenia przy furtce wejściowej oparte są na roślinach zimozielonych i trawiastych kontrastujących swoim delikatnym ulistnieniem z surowym szarym żwirem. W donicy na osi okna salonowego zaprojektowano sosnę w formie bonsai. Na tle murów rozdzielających przęsła oraz dalej wzdłuż granicy, zaproponowano katalpy ‘Nana’ w kulistych koronach, podświetlonych u podstawy lampami najazdowymi. Dolne piętro rabaty stanowią rozłożone rytmicznie róże okrywowe na przemian z sosnami górskimi. Na osi okna tarasowego zaprojektowano szpaler z hortensji bukietowych podsadzony charakterystyczną zielono-żółtą trawą hakonechloą smukłą. W południowo-zachodnim narożniku nasadzenia przybierają niższą formę, nie przysłaniając dzięki temu widoku na otaczające wzgórza.

Letnia jadalnia

Przy północno-zachodnim narożniku budynku zlokalizowano wnętrze ogrodowe z miejscem na stół i kuchnię ogrodową. Na tle ścian budynku pojawią się nasadzenia z bambusa, które podświetlone lampami najazdowymi dodadzą dodatkowego klimatu tej przestrzeni. U podstawy istniejącego żywopłotu, za murkiem gabionowym, zaproponowano nasadzenia z roślin znoszącymi zacienie, takich jak różaneczniki, funkie czy hakonechloa. W narożniku działki, na wyniesionej rabacie pojawia się akcent z czerwonolistnego klonu palmowego o formie wielopiennego drzewa, rosnącego w dywanie z kostrzewy sinej.

Zaprojektowany ogród poprzez zastosowanie powtarzalnych form roślinnych i architektonicznych elementów stanowi kompozycyjną całość. Natomiast odpowiedni dobór roślinny stworzy ogród reprezentacyjny i zmienny przez cały rok.


Zaprojektowali

Barbara Wacławska, Miłosz Dąbrowski

Lokalizacja

Rzeszów

Data

Powierzchnia

13 arów

Zleceniodawca

prywatny

Status

Ukończone

Wróć