Projekty ogrodzeń

 

Projekty ogrodzeń to plany, koncepcje zagospodarowania ogrodzeń otaczających posesje, działki itd. Ogrodzenia są przy tym elementami, które skutecznie oddzielają przestrzeń prywatną od publicznej, zapewniając tym samym poczucie bezpieczeństwa. Nie wolno jednak w tym przypadku zapominać o ich funkcji estetycznej. Profesjonalny projekt ogrodzenia musi współgrać z architekturą czy stylem domu oraz jego otoczeniem.

Jak wyglądają dobre projekty ogrodzeń?

Przez wiele lat pracy zawodowej, miałam okazję przygotować wiele projektów ogrodzeń utrzymanych w różnej stylistyce. Dzięki temu wiem, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przygotowując projekt ogrodzenia posesji.

Pierwszym krokiem jest rozmieszczenie tak kluczowych elementów jak brama czy furtka. Przewiedzieć trzeba przy okazji podłączenia np. do domofonu czy mechanizmu sterującego bramą. Ponadto spore znaczenie ma rozstaw słupków, między którymi zmieścić się musi wybrany moduł ogrodzenia. Przy okazji należy wykluczyć lub przynajmniej zminimalizować ilość modułów o nietypowych wymiarach. Dzięki temu ogrodzenie prezentuje się bardziej estetycznie, a koszty jego wykonania znacznie spadają.projekty ogrodzeń

Projekty ogrodzenia – jak dopasować ogrodzenie do danej posesji?

Obecnie na rynku ogrodzeń wybór jest naprawdę spory. Nie ma ograniczeń w materiałach, kształtach czy stylach. Bez problemu da się znaleźć wiele wzorów pasujących do nawet najbardziej wyjątkowych architektonicznie budynków. Wybierać można pomiędzy solidnym kamieniem, klasycznym drewnem, nowoczesnym, surowym betonem, czy metalem. Dlatego zdecydowanie się na jeden, idealny wzór jest bardzo trudne. Pomagają w tym specjalne wizualizacje tworzone przez projektantów, na których można zobaczyć jak już gotowy efekt będzie się komponował z budynkiem, ogrodem i okolicą.  Istnieją także pewne wskazówki i zasady, które ułatwiają dobranie ogrodzenia do stylu działki.

Ogrodzenia metalowe  – ogrodzenie ażurowe. Bardzo szybkie, proste w montażu i niezbyt kosztowne rozwiązanie. Jest to wariant, który pełni funkcję odgrodzenia i zapewnienia bezpieczeństwa jednocześnie pozwalając zajrzeć, co znajduje się za nim. Składa się z klinkierowych murków (które mogą być dobrane kolorystycznie do elewacji budynku), metalowych słupków oraz przęseł, których kolor również dobieramy do całej reszty. Dzięki swojej uniwersalności pasuje do większości budynków. Sugeruje również otwartość i towarzyskość gospodarzy.

Ogrodzenia drewniane – przytulne, ciepłe, przywołujące przyjemne skojarzenia, drewniane ogrodzenie doskonale sprawdzi się przy domkach jednorodzinnych na wsi lub przedmieściach. Składa się zazwyczaj z kamiennych słupków oraz drewnianych przęseł o nowoczesnym wzorze. Nadaje ogrodowi wyjątkowego, swojskiego klimatu i uroku, nie przytłacza, a tworzy subtelne tło dla zieleni.

projekty ogrodzeń

Nowoczesne połączenie muru i metalu – prosty i minimalistyczny projekt idealnie pasujący do współczesnej architektury. Łączy w sobie ciężki i surowy mur oraz delikatne, metalowe przęsła, dzięki czemu sporo zasłania, ale nie przytłacza. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na uprawę roślin ogrodowych, gdyż wpuszcza więcej światła oraz umożliwia zajrzenie do środka z zewnątrz.  Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w eleganckich dzielnicach miasta oraz stworzy idealne tło dla modnych, minimalistycznych ogrodów.

Ogrodzenia z cegły i kamienia – solidne i mocarne mury zapewnią efektywne otoczenie terenu. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną, by działka była ich osobistym i prywatnym azylem. Dzięki szerokiej gamie kamieni do wyboru można dopasować go do niemal każdego stylu budynku i ogrodu.

Ogrodzenia działek

Ogrodzenie to element, który wyznacza granicę między strefą prywatną, a publiczną. Na jego wygląd wpływa wiele czynników, m.in. lokalizacja mieszkania (miasto/wieś), sposób aranżacji ogrodu, a także poziom towarzyskości właściciela posesji. Ogrodzenia działek muszą bowiem współgrać nie tylko z domem i wystrojem wewnątrz, ale także z otaczającą je przestrzenią. Dodatkowo, spełniają wiele funkcji – od zapewniania bezpieczeństwa i spokoju, po poprawianie estetyki ogrodu.

Pomysł na projekt ogrodzenia frontowego

projekt ogrodzenia

Ogrodzenie jest wierzchnią „warstwą” okrywającą domowników. To pierwszy element, jaki napotyka osoba chcąca dostać się do środka. Dlatego ogrodzenie musi być zarówno skuteczną barierą dla nieproszonych gości, jak i miłą dla oka przyjaciół ozdobą. Ciekawe ogrodzenia posesji mogą być wykonane z wielu kontrastujących lub współgrających ze sobą elementów. Coraz częściej łączy się materiały naturalne, np. drewniane przęsła z kamiennymi słupami. Aby zmniejszyć koszt montażu i nakład pracy przy konserwacji drewna, coraz częściej wykorzystuje się panele kompozytowe. Składają się one z drewnianego wypełniacza (np. mączki, trotów) i tworzywa sztucznego (polimeru).

To tańszy i ekologiczny (często w 100% pochodzący z recyklingu) materiał, który nie wymaga impregnacji. Nowoczesne ogrodzenia często są wykonane z betonu i metalu. Jeśli właścicielowi zależy na „rozszczelnieniu posesji”, może zdecydować się na wykonane z metalu ogrodzenie panelowe. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na uprawę roślin ogrodowych oraz umożliwia zajrzenie do środka z zewnątrz. Nieco bardziej zabudowane, dające więcej prywatności ogrodzenia betonowe są uzupełniane metalowymi przęsłami, które nadają otoczeniu surowy, solidny charakter. To idealne tło dla modnych, minimalistycznych ogrodów nowoczesnych.

Jak zrobić ogrodzenie

Ogrodzenie najczęściej składa się ze słupów, między którymi znajdują się segmenty. Podmurówka oddziela moduły od ziemi – stanowi podstawę konstrukcji. Wyjątek stanowią nietypowe ogrodzenia, takie jak np. kamienne, jednolite mury, które w całości są wykonane z jednego materiału. Ważnymi elementami w obu przypadkach są furtka i brama, które umożliwiają wejście lub wjechanie na posesję. Podczas projektowania, należy umieścić je w odpowiednim miejscu, tak, aby nie nachodziły na siebie podczas otwierania. W przypadku ogrodzeń modułowych, ważny jest regularny rozstaw poszczególnych segmentów, który wpływa na estetykę konstrukcji.

Ogrodzenie przy domu Rzeszów

Jeśli planują Państwo wykonanie ogrodzenia, to zapraszam do kontaktu w sprawie wykonania projektu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w projektowaniu ogrodów i ogrodzeń posiadam odpowiednie umiejętności do wykonania projektu ogrodzenia dopasowanego do charakteru działki i oczekiwań klienta. Swoją działalność prowadzę na terenie Rzeszowa, ale swoje usługi oferuję klientom z całej Polski. Serdecznie zapraszam.

Skontaktuj się z nami 

Projektowanie ogrodów na terenie całej Polski.

Zadbamy o najmniejszy szczegół tak, aby Państwa ogród zmienił nie tylko swój wygląd, ale również stał się drugim domem w otoczeniu zieleni. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia oferty cenowej oraz daty pierwszego spotkania.

Projektowanie ogrodów to nasza pasja! Zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych projektów