Projekty ogrodzeń

 

Projekty ogrodzeń to plany, koncepcje zagospodarowania ogrodzeń otaczających posesje, działki itd. Ogrodzenia są przy tym elementami, które skutecznie oddzielają przestrzeń prywatną od publicznej, zapewniając tym samym poczucie bezpieczeństwa. Nie wolno jednak w tym przypadku zapominać o ich funkcji estetycznej. Profesjonalny projekt ogrodzenia musi współgrać z architekturą czy stylem domu oraz jego otoczeniem.

Jak wyglądają dobre projekty ogrodzeń?

Przez wiele lat pracy zawodowej, miałam okazję przygotować wiele projektów ogrodzeń utrzymanych w różnej stylistyce. Dzięki temu wiem, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przygotowując projekt ogrodzenia posesji.

Pierwszym krokiem jest rozmieszczenie tak kluczowych elementów jak brama czy furtka. Przewiedzieć trzeba przy okazji podłączenia np. do domofonu czy mechanizmu sterującego bramą. Ponadto spore znaczenie ma rozstaw słupków, między którymi zmieścić się musi wybrany moduł ogrodzenia. Przy okazji należy wykluczyć lub przynajmniej zminimalizować ilość modułów o nietypowych wymiarach. Dzięki temu ogrodzenie prezentuje się bardziej estetycznie, a koszty jego wykonania znacznie spadają.projekty ogrodzeń

Projekty ogrodzenia – jak dopasować ogrodzenie do danej posesji?

Obecnie na rynku ogrodzeń, wybór jest naprawdę spory. W przypadku nowoczesnego budownictwa najczęściej stawia się na ogrodzenia metalowe, rzadziej drewniane. Spotkać się ponadto można z efektownymi ogrodzeniami murowanym. To jednak nie wszystko. Wyróżnić bowiem można również ogrodzenia systemowe, panelowe i aluminiowe. Każdy więc może znaleźć projekt odpowiedni dla danej działki i własnych oczekiwań.

Często projektowane są przede wszystkim ogrodzenia z cegły i kamienia. Materiały te stanowią całość ogrodzenia lub tylko jego część, a więc słupki podmurówki. Takie ogrodzenie prezentuje się efektownie, o ile budynek stojący na posesji i ogród są do niego dopasowane. Bardzo popularne są ponadto klasyczne ogrodzenia metalowe. Posiadają one różnego rodzaju kształty, na ogół są jednak geometryczne. Idealnie pasują do nowoczesnych budynków.

Mimo upływu lat nie maleje też popularność klasycznych ogrodzeń drewnianych. Takie projekty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na tego typu ogrodzenia decydują się przede wszystkim właściciele domków jednorodzinnych. Drewno bowiem zawsze dodaje uroku.

Ogrodzenia działek

Ogrodzenie to element, który wyznacza granicę między strefą prywatną, a publiczną. Na jego wygląd wpływa wiele czynników, m.in. lokalizacja mieszkania (miasto/wieś), sposób aranżacji ogrodu, a także poziom towarzyskości właściciela posesji. Ogrodzenia działek muszą bowiem współgrać nie tylko z domem i wystrojem wewnątrz, ale także z otaczającą je przestrzenią. Dodatkowo, spełniają wiele funkcji – od zapewniania bezpieczeństwa i spokoju, po poprawianie estetyki ogrodu.

Pomysł na ogrodzenie frontowe

Ogrodzenie jest wierzchnią „warstwą” okrywającą domowników. To pierwszy element, jaki napotyka osoba chcąca dostać się do środka. Dlatego ogrodzenie musi być zarówno skuteczną barierą dla nieproszonych gości, jak i miłą dla oka przyjaciół ozdobą. Ciekawe ogrodzenia posesji mogą być wykonane z wielu kontrastujących lub współgrających ze sobą elementów. Coraz częściej łączy się materiały naturalne, np. drewniane przęsła z kamiennymi słupami. Aby zmniejszyć koszt montażu i nakład pracy przy konserwacji drewna, coraz częściej wykorzystuje się panele kompozytowe. Składają się one z drewnianego wypełniacza (np. mączki, trotów) i tworzywa sztucznego (polimeru).

To tańszy i ekologiczny (często w 100% pochodzący z recyklingu) materiał, który nie wymaga impregnacji. Nowoczesne ogrodzenia często są wykonane z betonu i metalu. Jeśli właścicielowi zależy na „rozszczelnieniu posesji”, może zdecydować się na wykonane z metalu ogrodzenie panelowe. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na uprawę roślin ogrodowych oraz umożliwia zajrzenie do środka z zewnątrz. Nieco bardziej zabudowane, dające więcej prywatności ogrodzenia betonowe są uzupełniane metalowymi przęsłami, które nadają otoczeniu surowy, solidny charakter. To idealne tło dla modnych, minimalistycznych ogrodów nowoczesnych.

Jak zrobić ogrodzenie

Ogrodzenie najczęściej składa się ze słupów, między którymi znajdują się segmenty. Podmurówka oddziela moduły od ziemi – stanowi podstawę konstrukcji. Wyjątek stanowią nietypowe ogrodzenia, takie jak np. kamienne, jednolite mury, które w całości są wykonane z jednego materiału. Ważnymi elementami w obu przypadkach są furtka i brama, które umożliwiają wejście lub wjechanie na posesję. Podczas projektowania, należy umieścić je w odpowiednim miejscu, tak, aby nie nachodziły na siebie podczas otwierania. W przypadku ogrodzeń modułowych, ważny jest regularny rozstaw poszczególnych segmentów, który wpływa na estetykę konstrukcji.

Skontaktuj się z nami 

Projektowanie ogrodów na terenie całej Polski.

Zadbamy o najmniejszy szczegół tak, aby Państwa ogród zmienił nie tylko swój wygląd, ale również stał się drugim domem w otoczeniu zieleni. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia oferty cenowej oraz daty pierwszego spotkania.

Projektowanie ogrodów to nasza pasja! Zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych projektów