inventaryzacje dnedrologiczne drzewostanu

Inwentaryzacje dendrologiczne

Inwentaryzacje dendrologiczne drzewostanu to ilościowe zapisy drzew oraz krzewów z jednoczesnym rozpoznaniem ich gatunków, a także określeniem ich rozmierzenia. Składają się one z dwóch części – opisowej oraz graficznej. Część opisowa to wspomniane już zestawienie drzew, ocena stanu uch zdrowia, pomiary dendrologiczne czy ewentualne zalecenia co do pielęgnacji. W tej części można też zaznaczyć, czy dane drzewo przeznaczone jest do likwidacji itd. Druga część inwentaryzacji obejmuje przygotowanie mapy z naniesioną lokalizacją drzew i krzewów. Zaznaczone na niej powinny być ilości poszczególnych gatunków drzew.

Inwentaryzacje dendrologiczne drzewostanu w praktyce

Inwentaryzacje dendrologiczne wykonywane są w celu określenia, jaki jest aktualny stan drzewostanu znajdującego się w ogrodzie, parku czy lesie. Na ogół przeprowadza się je prze planowanym rozpoczęciem prac przy różnego rodzaju inwestycjach czy przy ubieganiu się o pozwolenie na wycinkę drzew.

W czasie inwentaryzacji dendrologicznej drzewostanu mierzymy wysokość drzew, obwód ich pnia na wysokości 130 cm, a także określamy gatunek i stan zdrowia danego drzewa. Niekiedy określamy, które drzewa i krzewy nadają się do wycinki czy przesadzenia.

Po co wykonuje się inwentaryzacje dendrologiczne drzewostanu?

Na przestrzeni wielu lat działalności wykonałam wiele inwentaryzacji dendrologicznych w różnych celach na terenie Rzeszowa, Mielca, Przemyśla, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Krosna czy Tarnowa. Na ogół jest to konieczne do uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew w warunkach zabudowy czy pozwolenia na budowę w ogóle. Nie wszyscy wiedzą o tym, że dokumentacja z takiej inwentaryzacji to jeden z podstawowych załączników w każdym urzędzie, który należy dołożyć do wniosku o pozwolenie na wprowadzenie w roślinności pewnych zmian.

Inwentaryzacje dendrologiczne wykonuje się też przed rozpoczęciem dużej inwestycji czy wycinki. Tylko mając pełny wniosek ze wszystkimi załącznikami można w sposób legalny wyciąć określone drzewa. Zresztą dobrze wykonana inwentaryzacja przynosi wiele wymiernych korzyści. Pomocnicza okazuje się być m.in. podczas planowania budowy czy wykonywania projektu szaty roślinnej. Na jej podstawie można łatwo wskazać drzewa nadające się do wycinki. Inwentaryzacja drzewostanu daje też szansę na uniknięcie pomyłki w czasie przeprowadzania prac.

Inwentaryzacja drzewostanu Podkarpacie

Zapraszamy wszystkich Państwa do kontaktu w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji dendrologicznych drzewostanu. Wykonuję tego rodzaju prace na terenie Rzeszowa, Przemyśla, Mielca, Stalowej Woli, Krosna, Tarnobrzega, Tarnowa i innych miejsc w regionie. Serdecznie zapraszam.

Zobacz więcej o projektowaniu ogrodów

Skontaktuj się z nami 

Projektowanie ogrodów na terenie całej Polski.

Zadbamy o najmniejszy szczegół tak, aby Państwa ogród zmienił nie tylko swój wygląd, ale również stał się drugim domem w otoczeniu zieleni. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia oferty cenowej oraz daty pierwszego spotkania.

Projektowanie ogrodów to nasza pasja! Zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych projektów