Aranżacja ogrodu – tradycyjna czy nowoczesna?

Piękne ogrody przy domach to miejsce spokoju i wypoczynku. Wybór między tradycyjną, a nowoczesną aranżacją ogrodu w dużej mierze zależy od tego, jak dana osoba postrzega słowo „wypoczynek”. Innymi czynnikami, mającymi wpływ na rodzaj kompozycji są między innymi:

  • powierzchnia ogrodu,
  • funkcja, jaką ma spełniać ogród – estetyczna lub rekreacyjna,
  • czynniki wpływające na wzrost roślin – nasłonecznienie, rodzaj gleby, ukształtowanie terenu.

Która aranżacja ogrodu jest więc najlepsza – tradycyjna czy nowoczesna? Niniejszy artykuł może pomóc zdecydować.

Nowoczesne ogrody

Głównym trendem we współczesnym ogrodnictwie jest minimalizm. Modne, nowoczesne ogrody są więc proste i składają się z niewielu harmonizujących ze sobą elementów. Ważnym elementem w takiej aranżacji jest przestrzeń niezmącona nadmiarem wielobarwnych roślin i dodatków.

Współczesne ogrody są przede wszystkim miejscem odpoczynku, dlatego kwitnące rośliny, wymagające częstej pielęgnacji pojawiają się raczej rzadko, jako akcent kolorystyczny. Kolejnym pracochłonnym w utrzymaniu elementem, z którego sukcesywnie się rezygnuje, jest trawnik. Zastępuje się go kostką, kamiennymi płytami, drewnem lub jednobarwnym żwirem. Taki pomysł na ogród ogranicza nie tylko pracę poświęconą pielęgnacji, ale także negatywny wpływ na środowisko – koszenie i nawadnianie trawnika zużywa surowce.

Minimalistyczne aranżacje ogrodu są proste w utrzymaniu i nie wymagają skomplikowanych rozwiązań, dlatego inspirując się pomysłami z katalogów/magazynów/Internetu, można stworzyć je samodzielnie. Jeśli mimo to nie czujesz się dobrze jako projektant zieleni, zajrzyj tutaj: (https://bwaclawska.pl/portfolio/realizacje/)

Tradycyjne ogrody

Osoby kochające pracę w ogrodzie, do których minimalizm nie przemawia, mogą zdecydować się na tradycyjne, piękne ogrody. Charakteryzują się wielobarwnością i nagromadzeniem gatunków roślin, ale także uporządkowaniem.

Kwiaty, zioła, krzewy i drzewa nasadza się zgodnie z tzw. zasadą drabinki: najniższe rośliny znajdują się w centrum, wyższe w następnej linii, a najwyższe – na obrzeżach. Takie rozwiązanie ma zapewnić odpowiednią ilość nasłonecznienia we wszystkich częściach ogrodu, niezbędnego dla prawidłowego wzrostu roślin. Tradycyjne aranżacje wymagają wcześniejszego zaplanowania, by alejki, grządki i rabatki tworzyły harmonijną, estetyczną kompozycję. Innymi ważnymi elementami takiej kompozycji jest podkreślenie centralnej części ogrodu oraz dbałość o symetryczne rozmieszczenie rabat.

W przypadku nasadzania roślin ozdobnych warto zwrócić uwagę nie tylko o spójność kolorystyczną, ale także zadbać o nieprzerwane kwitnienie roślin. W doborze kwiatów, które będą zdobić ogród od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni mogą pomóc dostępne w Internecie kalendarze kwitnienia lub projektant zieleni.

Pielęgnacja roślin ozdobnych oraz żywopłotu, profilowanie ścieżek oraz koszenie trawnika są nieco pracochłonne, dlatego taki pomysł na ogród jest przeznaczony dla osób ceniących sobie przydomowe prace w zielonym zaciszu.