Wiosenne prace w ogrodzie

21 marca, 2024

wiosenne prace w ogrodzie

Wiosna to doskonały czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie, gdyż natura budzi się do życia, rośliny zaczynają rosnąć, a temperatura staje się bardziej przyjemna. Wraz z nadejściem wiosny, ogrodnicy w całym kraju czują ekscytację i radość z powrotu do swoich ogródków. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a ogrody stopniowo zmieniają swój wygląd, zyskując nowe kolory i aromaty. Oprócz czarującego piękna, wiosna przynosi także wiele pracy do wykonania, aby zadbać o nasze ogrody po zimowej przerwie. Jakie wiosenne prace w ogrodzie należy wykonać? Oto kilka wskazówek na wiosenne porządki.

Od czego zacząć wiosenne prace w ogrodzie?

Idealnym momentem na rozpoczęcie prac w ogrodzie jest wczesna wiosna. Jeśli pogoda sprzyja, już w marcu można rozpocząć wiosenne prace w ogrodzie. Okres wiosenny to najlepszy moment na usunięcie pozostałych liści, przygotować odpowiednio trawnik oraz użyźnić i spulchnić ziemię pod nowe rośliny. 

Ściąganie zimowych osłon

Wiosenne prace zaczynamy od zdjęcia z roślin osłon zimowych. Zazwyczaj wykonuję się tę czynność w połowie lub pod koniec marca. Bardzo ważne jest to, żeby nie zrobić tego za późno, ponieważ może to opóźnić okres wegetacji. Warto to jak najszybciej zrobić, gdy za oknem mamy już ciepłe wiosenne dni. Obserwacja pogody w tym czasie jest bardzo istotna, żeby nie przemrozić naszych roślin i zrobić to w odpowiednim momencie.

Porządkowanie ogrodu po zimie

Gdy okres zimowy się skończy to idealny moment na zajęcie się pracami porządkowymi w ogrodzie. Wiosenne prace w ogrodzie zazwyczaj zaczynamy od zgrabienia suchych liści, posprzątania patyków i resztek roślin, które zalegają na trawniku. Trawnik należy wygrabić bardzo dokładnie z suchej trawy, która uniemożliwia dostawanie się wody i nawozu do jej korzeni. Warto byłoby też dodatkowo zadbać o dodatkowe napowietrzenie gleby oraz jej wertykulacje. Jeśli w niektórych miejscach są ubytki trawy to odpowiedni moment, aby ją dosiać.

wiosna w ogrodzie

Przycinanie drzew i krzewów na wiosnę

Podczas wiosennych prac ogrodowych nie zapomnijmy o przycięciu naszych drzew oraz krzewów. Krzewy i drzewa przycinamy, gdy minie już okres dużych mrozów. Regularnie przycinane są gęstsze, mają ładniejsze kształty, są wydajniejsze i nie chorują, ponieważ usuwamy zepsute i zeschnięte gałęzie. Usuwamy przede wszystkim pędy z łuszczącą się korą, połamane i suche. Dzięki zabiegowi przycinania wyrosną nowe silne pędy, na których będziemy mogli zauważyć wiele nowych kwiatów.

Podczas przycinania drzew usuwamy tylko suche, połamane i przemrożone gałęzie. Tniemy je w miejscu zgrubienia tzw. obrączki, czyli miejscu połączenia z pniem lub konarem. Miejsce to sprawia, że drzewa szybciej się goją, lecz przy większych podcięciach warto zabezpieczyć je specjalną maścią ogrodniczą. Chroni ona bowiem drzewo przed rozwojem grzybów oraz bakterii powodujące choroby.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Wiosną warto także przeprowadzić ogólne prace konserwacyjne, takie jak naprawa ogrodzenia, malowanie altanki czy oczyszczanie mebli z osadów i pyłów. Warto wybrać meble ogrodowe, które są więc łatwe w czyszczeniu oraz wykonane z odpowiednich materiałów. To z pewnością ułatwi nam proces czyszczenia mebli oraz oszczędzi nam sporo czasu. Ich odpowiedni wybór wpłynie, także korzystnie na wygląd naszego ogrodu. 

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Przygotowanie ogrodu na wiosnę to kluczowy krok, który zapewni Twoim roślinom zdrowy start i umożliwi Ci cieszenie się pięknem ogrodu przez cały sezon. Wiosenne prace w ogrodzie to nie tylko jego porządkowanie, przycinanie czy zagrabianie, wiosna to również dobry moment na przearanżowanie ogrodu. Odpowiednio zaprojektowany ogród ułatwi wiele prac ogrodowych oraz zapewni piękny wygląd Twojego ogrodu. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Z chęcią doradzimy Ci jak odpowiednio zaprojektować ogród.