Własny pomysł na ogród

21 listopada, 2019

pomysł na ogród

Mój własny pomysł na ogród

Opracowanie projektu ogrodu przydomowego to nie lada wyzwanie. Trzeba uwzględnić w nim wiele elementów, a pominięcie któregoś z nich (na przykład systemu nawadniającego) może mieć ogromny wpływ na całą kompozycję. Dlatego należy pamiętać nie tylko o roślinach, ale też powierzchni pod nie, kształcie trawnika oraz ścieżkach pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu. Własny pomysł na ogród warto ozdobić elementami małej architektury oraz odpowiednio oświetlić. W projekcie należy uwzględnić ukształtowanie terenu oraz jakość i rodzaj gleby – te czynniki znacząco wpływają na dobór roślin. Projekt ogrodu przydomowego powinien mieć formę płaskiego rzutu.

Jeśli nie przerasta Cię ten ogrom informacji, a sporządzenie rysunku technicznego nie stanowi problemu, warto zastanowić się nad samodzielnym opracowaniem projektu.

Własny pomysł na ogród

Piętrowa roślinność

By się rozwijać, rośliny potrzebują substancji mineralnych i wody oraz światła. Tę wiedzę wynieśliśmy z podstawówki. Tworząc projekty ogrodów przydomowych, należy jednak opierać się na doświadczeniu. By zaspokoić potrzeby roślin, należy odpowiednio dobrać glebę oraz zadbać o system nawadniający. Dostarczenie wystarczającej ilości światła niezbędnego do rozwoju, gwarantuje piętrowe sadzenie roślinności. Najmniejsze z nich powinny znaleźć się w środku, największe – na obrzeżach ogrodu.

Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia roślinom wzrost i kwitnięcie, ale także pięknie się komponuje. Należy więc o tym pamiętać, tworząc projekty ogrodów przydomowych.

 

Kiedy kwitną rośliny – terminy kwitnienia

W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat rozwoju roślin – powstało wiele kalendarzy kwitnienia, które pomagają przewidzieć, jak będzie wyglądał ogród w danym miesiącu. Na przykład w kwietniu kwitną narcyze i magnolie, w czerwcu goździki i jaśminowce, a w sierpniu hortensje. O to, jak pielęgnować przydomowy ogród i jak zaaranżować go tak, by o każdej porze wyglądał pięknie, warto zapytać specjalistę.

pomysł na ogród

Wybór drzew i krzewów

Ogród to nie tylko kwiaty – drzewa i krzewy to ważny element przydomowego ogrodu. Zapewniają cień, chronią przed wiatrem, oczyszczają powietrze, nadają posesji prywatności. Warto więc wybrać odpowiednie drzewa i krzewy, gdyż mają duże znaczenie dla funkcjonalności ogrodu.

 

Ścieżki w ogrodzie, dostęp do wszystkiego

By bez problemu dotrzeć w każdy zakamarek ogrodu, należy zadbać o sieć ścieżek. Umożliwią one wygodne poruszanie się oraz właściwą pielęgnację roślin, bez względu na to, w której części ogrodu się znajdują. Odpowiednio wykonane ścieżki stanowią dodatkową ozdobę, często podnoszą estetykę kompozycji.

pomysł na ogród
A View of Patio

Projekt ogrodów od zawodowych projektantów

Projekt przydomowego ogrodu musi być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jest wiele elementów, o które trzeba zadbać podczas projektowania. To nie koniec pracy – kiedy ogród jest już gotowy, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin. Jak to robić? Jak stworzyć ogród, który będzie odpowiednio nasłoneczniony i nawodniony, a jednocześnie ładny? Jak sprawdzić stan i rodzaj gleby? Odpowiedzi na te pytania z pewnością chętnie udzieli specjalista.

 

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Koszt sporządzenia projektu ogrodu przydomowego zależy od wielu czynników. Wielkość kompozycji, zastosowane rozwiązania czy ilość elementów – jak widać, każdy ogród jest inny. Cena za projekt jest dobierana na podstawie indywidualnej rozmowy z klientem, po poznaniu jego wymagań. Zapraszamy do kontaktu!