Inwentaryzacje zieleniInwentaryzacja zieleni

Wiele osób, firm oraz instytucji posiada posesje oraz działki, na których znajdują się drzewa, krzewy i inne rośliny, które są określane mianem szeroko pojętej zieleni. W związku z dużą liczbą takich miejsc, rośnie popyt na usługi związane z nimi. Są one świadczone przez profesjonalne firmy, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem branżowym. Godna uwagi i bardzo przydatna jest między innymi inwentaryzacja zieleni pod budowę dróg, sieci, wycinkę czy dla biur projektowych.

Usługi te są związane z pozyskiwaniem istotnych informacji na temat zieleni znajdującej się na danym obszarze. Są to więc dokumenty informujące o ilości, gatunkach i stanie drzew oraz krzewów. Inwentaryzacja zieleni dotyczy parków, lasów, posesji prywatnych, firmowych, działek przeznaczonych pod inwestycje budowlane, drogowe, wycinkę itp.

Z czego składa się inwentaryzacja zieleni

Wspomniane wyżej usługi są podzielone na część opisową oraz graficzną. Pierwsza z nich obejmuje spis drzew, krzewów razem z oceną stanu ich zdrowia oraz pomiarami długości i średnicy pnia na wysokości 130 cm. Na podstawie wykonanych pomiarów i uzyskanych informacji, przygotowywane są dokumenty. Dokumenty umożliwiają likwidację czy też przesadzenie drzew. Właściciel otrzymuje cenne informacje dotyczące dalszej pielęgnacji zieleni.

W ramach części graficznej, przygotowywana jest mapa terenu z zaznaczoną lokalizacją drzew i krzewów. Na takich mapach, specjaliści umieszczają również informacje związane z konkretnymi ilościami gatunków drzew, krzewów i innych roślin.

Jaki jest ich cel inwentaryzacji zieleni?

Inwentaryzacje wspomniane wyżej, umożliwiają dokładne określenie stanu drzew, krzewów i innych roślin zielonych w parkach, lasach oraz na działkach i posesjach będących w posiadaniu firm, instytucji czy też osób prywatnych. Inwentaryzacja zieleni przygotowywana przez najlepszych i doświadczonych fachowców, takich jak na przykład firma, którą prowadzi Pani Barbara Wacławska z Rzeszowa. Są one niezbędne w wielu urzędach do uzyskania zgody na wycinkę, przesadzenie roślin oraz dokonanie innych zmian w roślinności. Oprócz tego dokumenty inwentaryzacyjne związane z zielenią są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Często także na realizację jakiejś większej inwestycji wymagającej zmian w krajobrazie i roślinności.

Inwentaryzacja zieleni pod budowę dróg, sieci, wycinkę drzew

Wykonanie inwentaryzacji zieleni najczęściej ma związek z planowanymi inwestycjami. Jest to niezbędny element przed rozpoczęciem takich przedsięwzięć jak budowa dróg, sieci i innych obiektów. Wykonuje się ją na etapie projektowania lub wykonywania inwestycji i stanowi ona podstawę do uzyskania decyzji administracyjnej lub środowiskowej. Inwentaryzacja zieleni pod wycinkę drzew to kolejna sytuacja, która wymaga wykonania tego rodzaju prac. Wśród podmiotów zlecających inwentaryzację zieleni najczęściej znajdują się biura projektowe, deweloperzy czy jednostki samorządowe.

Usługa inwentaryzacji zieleni dla gmin

Inwentaryzacja zieleni dla gminy to kluczowy krok w zrównoważonym planowaniu urbanistycznym. Dzięki kompleksowej analizie terenów zielonych, takich jak parki, skwery, czy aleje drzew, możemy precyzyjnie określić ich stan, potrzeby oraz potencjał rozwojowy. Dokładna inwentaryzacja umożliwia nam nie tylko zabezpieczenie istniejącej roślinności, ale także planowanie nowych obszarów zieleni, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców. Ponadto, gromadzenie danych dotyczących roślinności pozwala efektywnie zarządzać przestrzenią publiczną, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb społeczności lokalnej. Inwestycja w inwentaryzację zieleni to zatem inwestycja w lepsze, bardziej zrównoważone środowisko miejskie.

Jeśli poszukują Państwo sprawdzonej firmy oferującej wykonanie inwentaryzacji zieleni to zapraszam do kontaktu. Swoją działalność prowadzę na terenie Rzeszowa, jednak projekty wykonuję również na terenie Tarnowa, Stalowej Woli, Mielca, Krosna, Przemyśla, Sanoka, Dębicy, Jarosławia i innych miejscowości na Podkarpaciu i poza nim.

Więcej o projektowaniu ogrodów

Skontaktuj się z nami 

Projektowanie ogrodów na terenie całej Polski.

Zadbamy o najmniejszy szczegół tak, aby Państwa ogród zmienił nie tylko swój wygląd, ale również stał się drugim domem w otoczeniu zieleni. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia oferty cenowej oraz daty pierwszego spotkania.

Projektowanie ogrodów to nasza pasja! Zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych projektów