Czym są ogrody sensoryczne?

3 kwietnia, 2025

ogród sensoryczny

Ogród sensoryczny często jest również nazywany jako ogród zmysłów, jest to specjalnie zaprojektowana przestrzeń, która stymuluje nasze zmysły. Między innymi wzrok, węch, słuch jaki dotyk. Najważniejszym założeniem jest stworzenie harmonijnego otoczenia, które będą działać na nas zmysłowo, pozwalając przy tym na pełniejsze doświadczenie natury. Projektowanie ogrodu sensorycznego to umiejętność łączenia różnorodnych roślin do ogrodu zmysłów, elementów wodnych, ścieżek, jak i dekoracji. Ogród sensoryczny jest również bardzo dobry dla dzieci, pozwala rozwijać ich wyobraźnie oraz wrażliwość. 

Projektowanie ogrodu zmysłów 

Projektowanie ogrodu sensorycznego to proces, który wymaga bardzo dokładnego przemyślenia, jak i uwzględnienia wielu czynników. Najważniejszym elementem jest odpowiedni dobór roślin oraz materiałów, które będą stymulować różnorodne zmysły. Rośliny powinny być wybrane nie tylko ze względu na ich wygląd, ale również na zapach. Natomiast materiały użyte w ogrodzie sensorycznym powinny być naturalne i różnorodne. Można zastosować kamienie, drewno, piasek, a także elementy wodne, takie jak fontanny, oczka wodne czy strumienie. Jedną z ważniejszych rzeczy jest to aby wszystkie materiały były bezpieczne i miłe w dotyku i nie powodowały żadnych alergii.  

Różnorodność Wizualna Ogrodu Sensorycznego

Ogród zmysłów to prawdziwa uczta dla oczu. Różnorodność kolorów i kształtów roślin tworzą w nim dynamiczny i zmienny krajobraz, który pozwoli na zachwyt o każdej porze roku. Wiosną wyróżniają się pastelowe odcienie kwitnących drzew owocowych i cebulowych kwiatów. Latem intensywne będą barwy bylin i kwiatów jednorocznych, jesienią złote oraz czerwone liście drzew, natomiast zimą będą to igły iglaków. Aby doznania były jeszcze lepsze, warto w ogrodzie sensorycznym umieścić dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak rzeźby czy oświetlenie lub fontanny. Rzeźby z łatwością mogą stanowić centralny punkt ogrodu zmysłów, przyciągając wzrok swoimi formami, jak i fakturami. Kolejnym elementem dekoracyjnym może być fontanna lub oczka wodne, które świetnie będą odbijać światło. Dodatkowe oświetlenie w ogrodzie sensorycznym pozwala na podziwianie ogrodu również po zmroku, podkreślając jego piękno i tworząc romantyczną atmosferę. Projektując ogród zmysłów, warto zwrócić uwagę na dobór roślin o różnych kolorach, jak i kształtach liści oraz kwiatów. Z łatwością można zastosować rośliny o intensywnych barwach, między innymi można skorzystać z czerwonych róż, żółtych słoneczników czy z fioletowej lewandy. Również dobrym wyborem będą rośliny o stonowanych odcieniach, takie jak srebrzyste liście szałwii czy szare liście starca. Ważne jest aby uwzględnić rośliny o różnych kształtach liści, od okrągłych po lancetowate i igiełkowate. 

Strefy sensoryczne w ogrodzie zmysłów

Projektując ogród zmysłów, warto uwzględnić różne strefy dotykowe, w których będzie można doświadczyć różnych materiałów, jak i faktur. Można z łatwością stworzyć strefę z kamieni, strefę z drewna, strefę z piaskiem czy strefę z wodą. Najważniejsze jest to aby materiały były przyjemne, jak i bezpieczne w dotyku. Ścieżki sensoryczne z różnych materiałów to bardzo dobry sposób na pobudzenie tego zmysłu. Chodzenie boso po kamieniach, drewnie, piasku czy korze drzewnej, dostarczy to różnorodnych doznań i będzie to stymulowało nasz receptory. Kamienie mogą być gładkie i chłodne, drewno natomiast ciepłe i chropowate a piasek miękki i sypki. Dodatkowo elementy wodne do dotykania to kolejny sposób na przebudzenie dotyku w ogrodzie sensorycznym. Źródła i strumienie pozwolą na dotykanie chłodnej i wilgotnej wody, co będzie miało efekt kojący i relaksujący. Warto również zastosować kamienie w wodzie, które będą miały różną fakturę i temperaturę. Aby dodatkowo urozmaicić doznania warto zastosować różne rodzaje kamieni, między innymi otoczaki, żwir czy nawet kamienie polne. 

Smakowe doznania w ogrodzie sensorycznym

Ogród sensoryczny to nie tylko uczta dla oczu i dotyku, ale również może być ucztą dla podniebienia. Zmysł smaku w takim ogrodzie może odegrać bardzo ważną rolę. Pozwoli nam to na bezpośredni kontakt z natura i jak i odkrywanie bogactwa smaku, które potrafi zaoferować nam przyroda. Ogród ziołowy, jak i warzywny to podstawa strefy smakowej, gdzie możemy uprawiać różnorodne zioła, warzywa, czy owoce, które zachwycą nas swoim aromatem, a także smakiem. W ogrodzie sensorycznym mogą występować takie zioła jak bazylia, mięta, rozmaryn, tymianek, oregano czy szałwia. Nie tylko wzmocnią one smak potraw, ale i będą cieszyć nasz zmysły swoimi intensywnymi zapachami. Natomiast zakładając ogród warzywny możemy uprawiać takie rośliny jak pomidory, ogórki, marchew, sałatę, rzodkiewkę czy nawet paprykę. Rośliny te najlepiej będą smakować zerwane prosto z krzaka lub wyciągnięte z ziemi. Dodatkowo nie możemy zapominać o ich zapachu, na pewno dodadzą one świetnych doznań.