Inspiracje w ogrodzie

25 listopada, 2019

inspiracje w ogrodzie

Zieleń to podstawa – inspiracje w ogrodzie

inspiracje w ogrodzieOgród – pierwsze skojarzenie? Oczywiście rośliny. I dobrze, że tak się kojarzy, bowiem stanowią jego najważniejszy element, stanowią też inspiracje w ogrodzie. Podczas projektowania przydomowego lub „przy-firmowego” ogrodu, ważne jest uwzględnienie jakości i rodzaju gleby, temperatury, nasłonecznienia oraz ukształtowania powierzchni. Dlaczego to takie ważne? Wyobraźmy sobie Kenijczyka, którego „wyrywamy” z gorącej ojczyzny i każemy mieszkać w mroźnej Kanadzie. Byłby to dla niego szok – minęłoby dużo czasu, zanim by się zaaklimatyzował.

Tak samo (a może nawet gorzej) jest z roślinami. Nie każda jest odporna na zmiany temperatur, a niektóre mają restrykcyjne wymagania glebowe. Na przykład wrzos źle rośnie na słabo przepuszczalnej glebie gliniastej. Co zatem zrobić, by nasz ogród nie przypominał zbioru wyschniętych kęp? Zadbać o zieleń – zaplanować odpowiednią odległość między roślinami, przycinać, nawozić, podlewać, pielić… Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że ogród zachwyci każdego odwiedzającego.

 

 

Funkcjonalność i estetyka ogrodu

inspiracje w ogrodzie Okazuje się, że na funkcjonalną i gustowną kompozycję składa się wiele innych (niekoniecznie zielonych) elementów.

Projektując ogród, należy pamiętać o ciągach komunikacyjnych. To one usprawniają poruszanie, umożliwiają dotarcie do roślin (a więc także ich pielęgnację) oraz nadają kompozycji uporządkowany, elegancki charakter. Dzięki odpowiednio zaplanowanej sieci ścieżek możemy cieszyć się każdym zakątkiem ogrodu, nie narażając trawnika na zniszczenie.

Kolejnym składnikiem dobrze zaprojektowanego ogrodu są elementy małej architektury. To one pomagają w estetycznym i funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Umożliwiają odpoczynek (meble – na przykład ławki, huśtawki), utrzymanie porządku (kosze na śmieci, trzepaki) oraz uatrakcyjniają ogród (posągi, figury, fontanny).

inspiracjeCoraz popularniejsze stają się elementy spełniające kilka funkcji jednocześnie. Przykładem jest donica z płaskimi krawędziami, która poza swoim podstawowym zadaniem, spełnia też rolę ławki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też pergole, które dają cień w upalne dni i podnoszą estetykę kompozycji.

Dobrze zaprojektowany ogród sprawdza się zarówno przy domu, jak i w przestrzeni publicznej. Pozwala odetchnąć od wszechobecnego zgiełku oraz urozmaica krajobraz. Zieleń otaczająca firmę „przemyca” nieco spokoju (zielony uspokaja) do ruchliwego otoczenia.