Ogród to miejsce, w którym spędza się mnóstwo czasu – szczególnie w sezonie letnim. Z tego względu warto poświęcić mu sporo uwagi, aby stworzyć miejsce piękne, klimatyczne, praktyczne, a przede wszystkim zachęcające do spędzania w nim czasu.

Wizualny aspekt aranżacji ogrodu to kwestia indywidualna. Jedna osoba będzie stawiała na minimalizm i oszczędność w dodatkach, inna z kolei będzie chętna na odrobinę szaleństwa i mieszanie różnych stylów oraz kolorów.  Znajdzie się też spora rzesza fanów praktycznych i klasycznych rozwiązań.

Gdzie szukać ogrodowych inspiracji?

Projektowanie ogrodu jest o tyle łatwe, że w obecnych czasach można liczyć na fachową pomoc projektantów ogrodów oraz na szeroki asortyment w wielu sklepach ogrodniczych. Jedyne, nad czym w pierwszej kolejności należy się zastanowić to to, czego oczekujemy od zewnętrznej przestrzeni naszego domu, jak chcemy spędzać w niej czas i ile czasu poświęcić na pielęgnację ogrodu. Tak więc od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do projektowania ogrodu?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego potrzebujemy? Odpowiadając, warto kierować się potrzebami domowników, a kolejno inspiracjami, które będą wizualizowały „ogrodowe marzenie”. Kolejną sugestią w przystępowaniu do aranżacji przestrzeni powinno być to, w jaki sposób będzie w nim spędzany czas. Oczywiście wcześniejsze pytania powinny być odpowiedzią, w której uwzględniani są Ci, którzy ten czas będą w nim spędzać.

W zależności od potrzeb każdy będzie decydował się na coś innego. Osoby posiadające duże rodziny powinny zwrócić uwagę na wygospodarowanie wolnej przestrzeni dla swoich pociech. Z kolei osoby, które stawiają na życie towarzyskie, powinny skupić swoją uwagę na stworzeniu wygodnego miejsca, w którym swobodnie będą mogli ugościć swoich przyjaciół i rodzinę. Natomiast osoby potrzebujące stworzyć dla siebie tak zwaną „oazę spokoju”, która będzie stanowiła intymną strefę relaksu, powinny skupić się na wysokich roślinach, które pomogą stworzyć swój mały azyl. Ponadto tworząc swój własny kąt, warto wybrać wygodny i przytulny wypoczynek, który nada ogrodowi odpowiedniego klimatu, a tym samym pozwoli na tworzenie pięknych chwil. Gotowe pomysły na tworzenie różnorodnych ogrodów można odnaleźć zarówno w Internecie, jak i sklepach, które oferują sporą ilość propozycji aranżacji klimatycznych przestrzeni. Natomiast aby dowiedzieć się jak docelowo będzie wyglądał zaprojektowany ogród można umówić się na indywidualną wizualizację ogrodów 3D.

Ogród to też cała infrastruktura techniczna taka jak nawierzchnie utwardzone, doprowadzenie wody do podlewania czy kabli elektrycznych do oświetlenia. Pamiętajmy, że do każdego zakątka ogrodu powinniśmy mieć łatwy i swobodny dostęp, co z kolei ułatwi nam utrzymanie w nim porządku oraz dbanie o rośliny. Konieczne jest więc już na początku planowania ogrodu, aby przewidzieć dodatkowe miejsce postojowe, ścieżki komunikacyjne czy wiatę śmietnikową.

Kluczowy element – budżet

Ważnym elementem w przygotowaniach do projektowania ogrodu jest kwestia finansowa. Wszystko zależy od zakresu prac, materiałów, roślin, kosztów przeprowadzenia usługi realizacji oraz projektowania ogrodu. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, to swobodnie można przystąpić do korzystania z wszelkich usług i różnorodnych produktów. Natomiast, jeżeli budżet nie pozwala na skorzystanie ze wszystkich powyższych możliwości – warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. Mianowicie,  realizację ogrodu wykonać etapowo lub zająć się samodzielnie przy pomocy rodziny i przyjaciół. Etap wykonania planu ogrodu warto powierzyć osobie z doświadczeniem, gdyż jest to inwestycja która się zwraca. Umiejętne rozplanowanie przestrzeni, odpowiedni dobór roślin i materiałów pozwoli uniknąć wielu błędów, a co za tym idzie zbędnych kosztów.

ścieżka w ogrodzie
Wizualizacja projektu ogrodu w Świlcza
Realizacja projektu ogrodu minimalistycznego Rzeszów
Realizacja projektu ogrodu minimalistycznego Rzeszów