Projektant Ogrodów

Projekt ogrodu tworzony jest zawsze na indywidualne zamówienie. Każda przestrzeń jest niepowtarzalna i dostosowana do potrzeb jej użytkowników, wymagań i marzeń. Aby w odpowiedni sposób zaaranżować przestrzeń w ogrodzie warto skorzystać z usług projektanta ogrodów, który wykona profesjonalny projekt dostosowany do Państwa potrzeb.

Jako projektant ogrodów wykonuję różnego typu projekty ogrodów, nawierzchni utwardzonych, systemów nawadniania, inwentaryzacje dendrologiczne czy projekty ogrodzeń. Posiadam wieloletnie doświadczenie oraz bogate portfolio, którego część mogą zobaczyć Państwo w zakładce projekty. Do każdego zlecenia podchodzę indywidualnie i zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Jeżeli marzy Ci się przestrzeń stworzona tylko dla Ciebie to zapraszam do kontaktu.

 

projekty zieleniMieszkasz w innej części Polski lub poza jej granicami np. w Anglii, Irlandii czy Szwecji? To żaden problem. Wykonuję również projekty ogrodów online. Procedura pracy zdalnej nad projektem jest taka sama jak przy projekcie wykonywanym na miejscu, przy czym kontaktujemy się poprzez Zoom, WhatsApp czy Messenger.

Co jest potrzebne do przygotowania projektu online

• Projekt zagospodarowania terenu tzw. PZT
• Projekt domu
• zdjęcia działki
• wytyczne odnośnie zakresu projektu
• jeżeli posiadasz inspiracje dotyczące przyszłego ogrodu, również chętnie je zobaczę
Po otrzymaniu tych wszystkich informacji przygotuję wycenę wykonania projektu ogrodu, nawierzchni czy tarasu. A kolejnym etapem jest podpisanie umowy i działamy!

Jak wygląda odbiór projektu

Gotowy projekt drukuję w dwóch wersjach i wysyłam pocztą na wskazany adres. Otrzymujesz też projekt w wersji elektronicznej pdf.
 

Jak zostać projektantem ogrodów – jakie studia?

projektant-zieleniMiłośnicy odpoczynku w przydomowym, zielonym zaciszu, cechujący się kreatywnością i rozwiniętym zmysłem estetycznym, mogą zacząć pracę jako projektant ogrodów. Z racji wzrostu popularności tego zawodu, sama pasja może jednak nie wystarczyć. Konkurencja na rynku pracy jest wysoka, dlatego warto zastanowić się, jak zostać projektantem ogrodów. Poza samodzielnym doskonaleniem swoich umiejętności, przydatne mogą okazać się studia. Kierunkami, które najlepiej przygotują do zawodu projektanta ogrodu są architektura krajobrazu oraz ogrodnictwo. W jaki sposób studia wpływają na wiedzę i umiejętności z zakresu aranżacji ogrodów?

Co robi projektant ogrodu?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem projektanta ogrodu jest sporządzenie projektu i zaaranżowanie zielonej, przydomowej przestrzeni. Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje.

Do wykonania profesjonalnego projektu ogrodu niezbędne są pomiary (geodezyjne oraz własne), umiejętność obsługi programów komputerowych (umożliwiających projektowanie), a także obeznanie w pielęgnacji roślin. Projektanci ogrodów często bowiem sami zajmują się zasadzaniem i udzielają klientom wskazówek dotyczących utrzymania zieleni. Zawód ten wymaga nie tylko umiejętności praktycznych, ale także wiedzy z zakresu botaniki i gleboznawstwa. Znajomość tych dziedzin jest niezbędna do prawidłowego zaaranżowania ogrodu – m.in. należy wiedzieć, które rośliny mogą być posadzone obok siebie, a które „nie lubią” swojego sąsiedztwa. Przykładowo, korzenie pięknych, złocistych słoneczników wydzielają substancje, które utrudniają wzrost innych roślin – dlatego powinno się nasadzać je w odosobnieniu.

Projektant ogrodu studia

projektowanie ogrodów przy domu

W pracy projektanta ogrodu niezwykle ważne są umiejętności, zmysł estetyczny, precyzja i zamiłowanie do zieleni. Z racji rosnącej konkurencji, nie bez znaczenia jest także wykształcenie. Jak więc zacząć projektowanie ogrodów? Należy wybrać studia, które mogą pomóc w zdobyciu wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania wymarzonego zawodu. Warto rozważyć kierunki takie jak:


Architektura krajobrazu, gdzie studenci zdobywają wiedzę z zakresu botaniki – poznają m.in. biologię roślin, gleboznawstwo, fizjografię – naukę o warunkach naturalnych danego terenu. Absolwenci posiadają także umiejętności techniczne, zdobyte m.in. na budownictwie, materiałoznawstwie, grafice inżynierskiej czy planowaniu przestrzennym. Uczelnie oferujące ten kierunek kładą także nacisk na szlifowanie zmysłu estetycznego na zajęciach takich jak rysunek i rzeźba czy historia sztuki ogrodowej. Zajęcia praktyczne i teoretyczne są zwykle rozłożone w równych proporcjach.


Ogrodnictwo skupia się na biologii i chemii – naukach pozwalających zrozumieć procesy zachodzące w środowisku, które mają wpływ na uprawę roślin ogrodowych. Często zdobywają także wiedzę praktyczną (ekonomiczną, prawną), niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej. To kierunek, który w mniejszym stopniu przygotowuje do pracy jako projektant ogrodu (m.in. przez brak zajęć z projektowania), ale oferuje więcej możliwości.

Wykształcenie połączone z pasją jest najbardziej pożądaną kombinacją na rynku pracy. Kierunki takie jak architektura krajobrazu i ogrodnictwo (a także inne, pokrewne), ułatwiają zdobycie wymarzonej pracy.