Zielona połać trawnika wokół domu to niewątpliwa ozdoba posesji. Pod jednym warunkiem – musi być zadbana i odpowiednio wypielęgnowana. Zima to pora roku, kiedy roślinność odpoczywa przykryta warstwą śniegu. Wraz z nastaniem wiosny trzeba się zabrać za porządki i wykonać zabiegi pielęgnacyjne trawnika, aby przywrócić mu piękny wygląd, który będzie cieszył oko domowników przez cały sezon.

Kiedy i od czego zacząć pielęgnację trawnika? W jaki sposób uzupełnić puste fragmenty trawnika? Czy konieczne jest nawożenie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kiedy zabrać się za regenerację trawnika?

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Wtedy właśnie mamy możliwość zaobserwować, w jakiej kondycji jest zieleń wokół naszego domu i zaplanować wszystkie czynności. To, w jakim stanie po zimie jest nasz trawnik, determinuje ilość koniecznych do wykonania przy jego odświeżeniu czynności.

Jakie czynności i w jakiej kolejności wykonać regenerując trawnik?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, by zregenerować trawnik jest wertykulacja. Ten zabieg ma na celu napowietrzyć glebę i oczyścić darń z zalegającego filcu. Po tym zabiegu należy wygrabić i oczyścić trawnik. Można wykonać również piaskowanie trawnika, które jest szczególnie ważne na glebach zwięzłych, gdyż sprzyja jej rozluźnieniu.

Na tym etapie jesteś w stanie zauważyć gołe połacie gruntu, na których nie ma trawy. To miejsca, gdzie trawę trzeba dosiać. Najpierw jednak należy je spulchnić używając wideł lub grabek, aby ułatwić ziarnom trawy kiełkowanie. Po wysianiu ziaren odpowiednio dopasowanego gatunku trawy trzeba je przykryć ziemią i ubić grunt po to, by ziarna trawy nie uległy wypłukaniu przez deszcz.

Kolejnym etapem jest wzmocnienie trawnika poprzez zastosowanie nawozów wieloskładnikowych długodziałających.

Jak dbać o trawnik nie tylko wiosną?

Aby trawa była zielona przez cały sezon wegetacyjny, musi być regularnie podlewana i nawożona. Infekcje trawnika należy zwalczać zaraz po zaobserwowaniu pierwszych, niepokojących objawów. W oczy powinien Ci się rzucić nieregularny wzrost trawy lub jej żółknięcie. Sukcesywnie też należy usuwać z trawnika chwasty zaburzające wzrost trawy, a także wyglądające nieestetycznie. Na rynku istnieje bardzo wiele preparatów chemicznych o szerokim zastosowaniu i działających selektywnie.

Podsumowując: Aby trawnik był ozdobą, warto o niego dbać w ciągu całego roku. Zabiegi regeneracyjne są skumulowane głównie wczesną wiosną, kiedy to rozpoczyna się okres wegetacyjny trawy. Wtedy też mamy największą szansę na regenerację wieloletniego trawnika.