Kompostownik to nazwa miejsca lub specjalnego pojemnika, w którym są przechowywane substancje organiczne w celu ich rozkładu i zamienienia ich w kompost. Idealnie sprawdza się jako w pełni naturalny nawóz. Wykorzystać go można w celu wzmocnienia i efektywniejszego rozkwitu naszych roślin w ogrodzie. Kompost świetnie użyźnia glebę, przez co wzrost roślin jest gwarantowany. Wśród ogrodników często można usłyszeć, że kompost jest nazywany czarnym złotem ogrodu. Posiadając kompostownik w ogrodzie możemy ekologicznie wykorzystać odpady organiczne, dzięki którym dajemy możliwość szybszego wzrostu naszym roślinom.
W pierwszej kolejności trzeba obalić jeden mit. Tworzenie kompostu samemu nie jest trudne ani czasochłonne, wręcz przeciwnie. W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiedni pojemnik, który będzie idealnie pasował do aranżacji naszego ogrodu lub wybrać przyciemnione miejsce i zbudować własny przydomowy kompostownik w ogrodzie na odpady organiczne nawet takie jak liście. Następnie co jakiś czas, ale regularnie musimy dodawać składniki czy też resztki roślin na kompost aby zaczęły powstawać warstwy. Trzeba pamiętać, że niezbędne będzie przekopywanie naszego kompostownika w ogrodzie aby przyspieszyć rozkład odpadów poprzez lepszy dostęp do powietrza.
Sam proces kompostowania nie należy do najkrótszych. Przecięty czas na powstanie idealnego nawozu do gleby to od 12 do 24 miesięcy. Żeby bardziej sprecyzować ile powstaje taki kompost trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jakich składników używamy. Dodatkowo dużo zależy od kawałków odpadów i resztek, jakich będziemy używać. Jeżeli kawałki będą małe sam proces fermentacji warstw będzie szybszy. Natomiast jeżeli składniki będą większych gabarytów to na nawóz do gleby będziemy musieli czekać dłużej. Dodatkowo warto pamiętać, że dobry kompostownik w ogrodzie nie wydaje żadnych nieprzyjemnych zapachów więc w czasie procesu rozkładu roślin i resztek nie musimy się martwić o nasze otoczenie.
Fermentacja warstw kompostownika trwa cały czas, lecz jeżeli zobaczymy, że nasz nawóz ma jednolitą strukturę, czyli między innymi nie widać w nim żadnych liści i resztek oznacza, że jest on gotowy. Nie zapominajmy również o sposobach przyśpieszenia procesu rozkładu. Jednym z najpopularniejszych jest używanie dojrzałego kompostu, stanowi on idealny sposób na przyspieszenie rozkładu świeżych resztek organicznych. Kolejnym dobrym sposobem jest herbata rumiankowa, składniki znajdujące się w wywarze znacznie zwiększa tempo rozkładu.
Od składu i różnorodności resztek i innych odpadów będzie zależało jaki nawóz nam wyjdzie. Najważniejsze jest jednak by pamiętać żeby odpady na nasz nawóz były bogate w azot, potas, fosfor, oraz wapń. Są to składniki, które świetnie wpływają na nasz kompost a przez to również na żyzność gleby. Aby proces kompostowania przebiegał bez przeszkód i a jego każda warstwa była bardzo bogata w minerały należy przede wszystkim korzystać z:
Kompostownik w ogrodzie stanowi idealne rozwiązanie dla naszych roślin. Świetnie sprawdza się jako nawóz i wzbogaca naszą glebę, przez co proces kwitnienia kwiatów jest przyspieszony a roślinność w naszym ogrodzie wyjątkowo zdrowa i trwała. Należy pamiętać, że kompostownik świetnie może wpasować się w nasz ogródek jako część aranżacji a dodatkowo stanowi świetne miejsce, gdzie można składować wszystkie odpady z ogródka. Kompostownik stanowi idealne miejsce dla ogrodu a jego ekologiczne zastosowanie pozwala nam na naturalne wzmocnienie naszego ogródka i oszczędność pieniędzy.