Trawa ozdobna do ogrodu

25 września, 2020

Ogrody, nawet te przydomowe to w dzisiejszych czasach prawdziwe dzieła sztuki. Bez względu na wielkość czy położenie zapierają dech w piersiach. I to nie tylko ze względu na dopracowaną architekturę, ale również na mnogość gatunków roślin. Każda ich grupa zawiera setki odmian, które tworzą wspaniałe, niepowtarzalne kompozycje. Wśród nich nie można zapomnieć o wyjątkowej grupie, jaką jest trawa ozdobna.

imperata cylindryczna Red BaronTrawa ozdobna do ogrodu jest modna i nie sprawia większych kłopotów. Rzadko choruje, jest odporna na szkodniki, warunki atmosferyczne, a przy tym nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Daje natomiast niesamowity efekt. Dobrze komponuje się z innymi roślinami, dzięki swojej różnorodności i wielobarwności. Perfekcyjnie wygląda również sama lub w połączeniu różnych jej odmian. Cechy, jakie posiada, są zaletą, dzięki której trawę ozdobną można uprawiać przez cały rok. W zależności od gatunku, trawy mogą zdobić balkon, taras, mały lub duży ogród. Zasadzone w gruncie czy pojemnikach, idealnie spełniają swoją funkcję, ciesząc oczy domowników oraz gości.

 

Kiedy sadzimy trawy ozdobne?

Ozdobna trawa sprzedawana jest najczęściej w doniczkach z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, co daje komfort sadzenia jej przez cały rok. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju, gatunku oraz miejsca umieszczenia w glebie. Wybierając daną roślinę, należy wcześniej zapoznać się z informacjami na jej temat. Przede wszystkim, w jakim miejscu i okresie najlepiej ją sadzić, tak by zapobiec przykrym sytuacjom. Najlepiej robić to wiosną, gdzie natura budzi się do życia i odradza się naturalnie. Pojawiają się pierwsze kwiaty roślin cebulowych czy drzew owocowych. Gleba jest ogrzana i przygotowana na rozwój systemów korzeniowych. Wiosną warto zasilić trawy dobrze rozłożonym kompostem. Jeśli jednak jesienią spodobają nam się trawy, nie ma co czekać z jej posadzeniem do wiosny. Wystarczy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce oraz osłonić liśćmi przed mrozem i jedliną. W ogrodach nie powinna być sadzona zbyt blisko siebie, może to zepsuć efekt wizualny i powodować wystąpienie chorób grzybowych.

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Pierwsza myśl, jaka się nasuwa to dostateczne nawodnienie. Mieszkamy w klimacie, w którym nigdy nie wiadomo, jaka pogoda nas czeka: kilkudniowe opady deszczu, czy przeciwnie, upały. Każdy organizm w ciepłe dni potrzebuje się ochłodzić, dotyczy to również roślin. Podlewanie w czasie suszy to niezbędny element pielęgnacyjny. Nie ważne czy mówimy tutaj o tych posadzonym w doniczkach, czy glebie. Trawa ozdobna wysoka, to jej najbardziej dotyczy, ponieważ niedostateczne nawodnienie może zahamować jej wzrost.

Przyda się też bezpieczne regularne nawożenie, najlepiej nawozami organicznymi. Stosuje się je od wiosny do lata. Wiosną rośliny warto zasilić azotem, później właściwszy będzie potas, fosfor i mikroelementy. Wysoka trawa ozdobna może potrzebować podpór, by lepiej rosnąć. Do traw stosujemy mineralne lub organiczne nawozy wieloskładnikowe.

Ogólne dawki nawozowe do traw:
Trawy cieniolubne 
– 30-40 g/ m kwadr.
Trawy stepowe – 40-50 g/ m kwadr.
Trawy rabatowe – 50-100 g/ m kwadr. (w zależności od wielkości).

Trawa ozdobna do ogrodu

Jak i kiedy przycinać trawy?

Trawa ozdobna niska i wysoka powinny być przycinane w tym samym okresie. Najlepszą na to porą jest wiosna, ponieważ zaschnięte liście stanowią okrycie zimowe dla kępy, a wiele gatunków po jesiennym przycięciu ma skłonność do gnicia. Dobrze prace przy trawach rozpocząć w marcu, gdy natura budzi się do życia. Ścinamy zeschnięte części, około 10 centymetrów nad ziemią. Jest to o tyle istotne, że niektóre gatunki traw bardzo wcześnie wypuszczają młode pędy. Trzeba również wiedzieć, że nie wszystkie gatunki przycinamy. Są bowiem takie odmiany, tzw. zimozielone, u których wiosenny zabieg pielęgnacyjny polega tylko na usunięciu zaschniętych, martwych liści. Trawy ścinamy ostrym nożem lub nożycami, tak by uzyskać ładny i równy kształt. Małe sekatory nie spełnią odpowiednio swej funkcji.

Dlaczego lepiej poczekać z zabiegiem przycinania do wiosny?

  1. Wiele gatunków traw w czasie zimy jest rzeczywistą ozdobą.
  2. Ziarniaki znajdujące się w owocostanach traw stanowią zimowy pokarm dla ptaków.
  3. Poprzez przycięcie może zmniejszyć się nieco mrozoodporność traw, co może mieć znaczenie u bardziej wrażliwych gatunków.

Jesienna pielęgnacja polega na wycięciu połamanych przez wiatr łodyg. Suchych liście nie grabimy, pozostawiając je do ochrony przed zimowym przemarznięciem. Pamiętajmy, że wiele roślin w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego to my musimy zadbać o ich ochronę jeszcze przed nadejściem zimy. Można liście związać sznurem i dodatkowo okryć, np. chochołami ze słomy. Do takich roślin należy np. czerwona trawa ozdobna (imperata cylindryczna Red Baron). Trzeba ich korzenie obsypać suchymi liśćmi i obłożyć świerkowymi gałązkami lub przysypać ziemią.

trawa ozdobnaZ czym łączyć trawy ozdobne?

Trawa wprowadza do ogrodu naturalną swobodę oraz pewną dzikość. Przybiera różne kształty, kolory co pozwana na stworzenie niesamowitych kombinacji. Łączenie jej z innymi roślinami jest jak najbardziej wskazane. Podstawowa zasada to wybieranie gatunków o podobnych wymaganiach. Niskie gatunki nie powinny być zestawiane np. z wysokimi kwiatami, które rozrastają się, zasłaniając wszystko u podnóża. Trawa czerwona oraz bordowa ze względu na swoją piękną barwę powinniśmy sadzić obok roślin, które będą idealnym tłem. Gatunki o atrakcyjnie wybarwionych liściach (np. imperata cylindryczna Red Baron) warto uprawiać przy roślinach jednolitych kolorystycznie. Wysokie trawy wraz z wysokimi bylinami (języczki, malwy) można posadzić przy elementach małej architektury, np. obok domu ogrodowego lub altanki.

 

Trawy zdobiące ogrody to bardzo szeroki temat. Ich różnorodność gatunkowa oraz kolorystyczna pozwolą na stworzenie ogrodu idealnego, niepowtarzalnego, od którego nie będzie można oderwać wzroku. Piękna przestrzeń sprawi, że chętniej będziemy spędzać czas na łonie natury. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, niech więc nasz ogród będzie wizytówką domu.