Projekty zieleni publicznej

 

Oferuję Państwu projekty zieleni publicznej, czyli wszelkiego rodzaju plany zagospodarowania zieleni miejskiej i komercyjnej. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest nie tylko pomysł, ale i dokładna specyfikacja. Do wykonanego projektu trzeba więc dołączyć opis i tabele przedmiarowe. Wszystkie rośliny muszą być dokładnie opisane pod względem wielkości i innych parametrów. Wszystko to zapewnia inwestorowi bezpieczeństwo realizowanej inwestycji.

Projekty zieleni publicznej

Projekty zieleni publicznej – parki, skwery i zieleńce

Wieloletnia praktyka w zawodzie pozwoliła mi na zrealizowanie niezliczonej liczby projektów, z których spora część to projekty parków, skwerów czy zieleńców. Projekty parków w praktyce są bardzo wymagające. Należy bowiem zasięgnąć wielu opinii i uzyskać sporo pozwoleń czy decyzji administracyjnych. Nieco mniej skomplikowane pod tym względem są tzw. parki kieszonkowe, które są w dużych miastach coraz popularniejsze. Dzięki nim miejska przestrzeń staje się zarówno ładna, jak i funkcjonalna. Projektujemy także skwery czy zieleńce miejskie.

Projekty zieleni publicznej przy różnego rodzaju obiektach

Projekty zieleni publicznejProjekty miejskie odgrywają w praktyce bardzo istotną rolę. Celem jest bowiem stworzenie przestrzeni zielonej, estetycznej, ale jednocześnie i łatwej w utrzymaniu. Dodatkowo zieleń publiczna musi być zaprojektowana tak, aby współgrała z otaczającą ją architekturą. W tym przypadku liczy się każdy szczegół – wybranie odpowiedniej nawierzchni czy elementów małej architektury (ławek, koszy na śmieci itd.).

Pamiętajmy, że szczególnie duże znaczenie ma zieleń zlokalizowana w okolicach szkół i przedszkoli. Projekty w tym przypadku muszą być stworzone tak, aby powstałe tereny sportowe czy place zabaw były dla dzieci bezpieczne, dostosowane do ich wieku oraz atrakcyjne.

Elementy małej architektury a projekty zieleni publicznej

Mała architektura odgrywa ogromną rolę także w przypadku projektów zieleni publicznej. Dzięki niej dobrze wkomponowują się one w przestrzeń miejską. Podkreślone piękno roślin doskonale podkreślają takie elementy jak pergole, donice czy klomby. Nie bez znaczenia są nawierzchnie, ogrodzenia, ławki i inne elementy. Wszystko to wpływa na większą funkcjonalność projektowanej przestrzeni oraz zwiększa jej estetykę.

projekty zieleni publicznej

Elementy projektu zieleni

Każdy poprawnie wykonany projekt zieleni publicznej składa się z kompletu dokumentów – rysunków, opisów oraz tabel przedmiarowych. Pomagają one inwestorom w odpowiednim planowaniu pracy oraz budżetowaniu – mają ogromny wpływ na prawidłową realizację projektu. Przygotowując dokumenty, dbamy o szczegółowy opis roślin, podajemy wymiary poszczególnych elementów kompozycji oraz sporządzamy spis potrzebnych materiałów. Oferujemy profesjonalnie wykonane projekty zieleni, które (poza dobrym pomysłem) są niezbędne do udanej realizacji.

Parki

Projekty zieleni publicznejMamy w swoim dorobku kilka dużych terenów zieleni. Z powodzeniem stworzyliśmy projekty parków miejskich, które musiały spełniać rygorystyczne wymagania oraz uzyskać szereg opinii i pozwoleń.

Pracowaliśmy m.in. nad projektem Parku Dębnickiego, parku w Racławicach oraz parku przy kampusie AGH. Przygotowaliśmy koncepcję Parku Rzecznego Białucha oraz plan wschodniej części Zalewu Bagry.

W galerii znajdziecie Państwo zdjęcia naszych realizacji. Uzupełniamy ją na bieżąco tak, abyście mieli wgląd w nasze wszystkie dotychczasowe projekty. Jeśli któryś z nich (a może wszystkie?) przypadł Ci do gustu – zaproś nas do współpracy.

Skwery i zieleńce

Odnawiamy i konserwujemy istniejące skwery i zieleńce oraz tworzymy projekty nowych przestrzeni miejskich. Przygotowujemy plany parków kieszonkowych, które umożliwiają kontakt z przyrodą nawet w największych, najbardziej zurbanizowanych miastach. Dzięki naszej pracy, przestrzeń miejska staje się ładniejsza.

Zaprojektowaliśmy kilka minimalistycznych, zielonych przestrzeni na terenie Krakowa,, m.in.:

Zieleń przy budynkach

Projekty zieleniTworzymy kompozycje przy budynkach użyteczności publicznej. Zaprojektowana przez nas zieleń jest efektownym uzupełnieniem istniejącej architektury. Dodatkowo, jest łatwa w utrzymaniu oraz zgodna z najnowszymi trendami – nadaje budynkom elegancji.

W ciągu ostatnich lat zaprojektowaliśmy zieleń przy m.in:

Otoczenie szkół i przedszkoli

Zajmujemy się aranżacją przestrzeni przy szkołach i przedszkolach. Projektujemy place zabaw, ogrody przedszkolne, tereny sportowe oraz inne miejsca, które są bezpiecznie i funkcjonalne. By stymulować rozwój najmłodszych, w instalacjach często wprowadzamy elementy edukacyjne, które oddziałują na różne zmysły.

Zaprojektowaliśmy wiele ogrodów przyszkolnych na terenie całej Polski m.in. teren przy Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie, otoczenie hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Krakowie, ogród przy Szkole Podstawowej nr 34 w Krakowie, teren przy Przedszkolu Miejskim nr 20 w Mielcu oraz teren przy Zespole Szkół w Pałecznicy.

Dziedzińce

Większość powierzchni miasta jest pokryta szarym, nijakim betonem. By zapewnić sobie przyjemny, zielony zakątek, warto pomyśleć o odpowiednim zagospodarowaniu dziedzińca. To niewielka powierzchnia, która stanowi najbliższe otoczenie – niech będzie zatem miejscem, w którym bywa się z przyjemnością. Każdy metr w mieście jest cenny – nie marnuj go! Pomożemy ci go zaaranżować – mamy na koncie kilka projektów dziedzińców m.in. w Przedszkolu Miejskim nr 20 w Mielcu, Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Krakowie oraz pomiędzy budynkami uniwersyteckim na kampusie AGH w Krakowie.

Mała architektura

Projekty zieleni publicznejCzyli wszystko to, co poza roślinami upiększa nasze aranżacje – odpowiednie nawierzchnie, ławki, ogrodzenia, ozdoby. Dzięki nim projekty zieleni są kompletne oraz dobrze wkomponowują się w przestrzenie miejskie. Odpowiednio dobrane rośliny to połowa sukcesu w tworzeniu estetycznych kompozycji. Ich piękno podkreślają donice, pergole i kwietniki. Dobrze zaprojektowany ogród to taki, w którym wszystkie elementy ze sobą współgrają – możemy pomóc Ci to osiągnąć.

Zieleń w najbliższym otoczeniu

Do betonowej dżungli często trudno jest wetknąć choć odrobinę zieleni. Dlatego wprowadzamy ją w każdy wolny skrawek przestrzeni – umieszczamy rośliny na stropodachach, w donicach lub nasadzamy pnącza na elewację. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu korzystamy ze sprawdzonych sposobów na utrzymanie roślin w tych trudnych warunkach.

Powiedz nam, co Ci chodzi po głowie, a my przeniesiemy to do rzeczywistości.

Zielone ściany

To kolejny sposób na nadanie barw najbliższemu otoczeniu. Żywa, stworzona z roślin ściana wprowadzi harmonię do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Jesteśmy małą firmą specjalizującą się w projektach indywidualnych. Przeprowadzamy je od początku do końca – od koncepcji aż po samo wykonanie.

Korzystamy z własnego systemu dystrybucji, dlatego nasza oferta cenowa jest bardzo konkurencyjna. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej.

Projekty zieleni

CO POWINIEN ZAWIERAĆ PROJEKT ZIELENI

Zarys graficzny

Projekt powinien mieć formę płaskiego rzutu. Najczęściej składa się z kilku rysunków, które uwzględniają poszczególne części kompozycji:

Adnotacje

Czyli uzupełnienie rysunków. Zawierają szczegółowe informacje dotyczące roślin – metody zabezpieczania już istniejących oraz sposób sadzenia i pielęgnacji nowych.

W przypadku projektów budowlanych, opis przygotowywany jest według modelu STWiOR (Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót).

Bilans

Wykaz materiałów niezbędnych do wykonania projektu:

W przypadku projektów budowlanych, wykonywana w formie kosztorysu (z przedmiarem).

Bieżąca kontrola

W trakcie wykonywania projektu, czuwamy nad profesjonalnym wykonaniem pracy zgodnie z wytycznymi. Dbamy również o to, by nie naruszyć już istniejących elementów (np. drzew).

Dodatkowo, odpowiadamy na pytania oraz uczestniczymy w odbiorze końcowym.

ZIELONY JEST W MODZIE!

Zielone tereny stanowią bardzo ważny element architektury miejskiej. Urozmaicają krajobraz, oczyszczają powietrze oraz pozwalają odsapnąć od wszechobecnej, betonowej szarości. Póki co, stanowią 20% polskich miast (wliczając okoliczne parki i lasy). Okazuje się, że ta wartość może podnieść się w najbliższym czasie, bowiem projekty zieleni zyskują na popularności. To bardzo pozytywna tendencja. Architekci są zorientowani, jakie trendy panują na rynku zieleni publicznych. Co aktualnie jest w modzie?

TRENDY W ZIELENI PUBLICZNEJ

Aktualnie największą popularnością cieszą się byliny i kwiaty jednoroczne. Często sadzi się je tak, by kolorystycznie odpowiadały barwom miasta. Modne są także tzw. wieże kwiatowe – kaskadowe konstrukcje umożliwiające kwiatom swobodny wzrost. Coraz częściej w polskich miastach pojawiają się sadzone rzędami drzewa i krzewy oraz trawy ozdobne o niecodziennych kształtach i kolorach.

MODNE BARWY W ZIELONEJ PRZESTRZENI

Modne, czyli takie, które kontrastują z zielenią – a więc biel i różne odcienie szarości. W przypadku kompozycji kwiatowych, wybiera się kolory, które podkreślą je poprzez jaskrawe przeciwieństwo. Projektanci coraz odważniej ozdabiają swoje kompozycje – często decydują się na czerwień, fiolet czy pomarańcz, które ożywiają przestrzeń i nadają jej efektowny wygląd.

MAŁA ARCHITEKTURA – WIELKIE ZNACZENIE

Bardzo istotna w każdym projekcie zieleni jest mała architektura. Ławki, latarnie, nawierzchnie, ozdoby… to wszystko wpływa na ostateczny wygląd kompozycji. Na atrakcyjność przestrzeni publicznej wpływają nawet tak (z pozoru) banalne elementy jak kosze na śmieci. Warto więc pamiętać, że efektowny projekt zieleni to nie tylko rośliny, ale też współgrające z nimi przedmioty o ciekawym designie.

JAKIE OŚWIETLENIE JEST W CENIE?

Współcześnie stosuje się przede wszystkim oświetlenie punktowe w postaci ciągu latarni ulicznych. Często mają one funkcję regulacji intensywności, a nawet kolorystyki światła. Dzięki temu są nie tylko funkcjonalne, ale też wpływają na estetykę terenu. Wybierając latarnie, projektanci stawiają na solidność oraz prostotę konstrukcji, która współgra z innymi elementami przestrzeni.

Zobacz także: o inwentaryzacjach zieleni

Skontaktuj się z nami 

Projektowanie ogrodów na terenie całej Polski.

Zadbamy o najmniejszy szczegół tak, aby Państwa ogród zmienił nie tylko swój wygląd, ale również stał się drugim domem w otoczeniu zieleni. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia oferty cenowej oraz daty pierwszego spotkania.

Projektowanie ogrodów to nasza pasja! Zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych projektów